Vidinis hemorojus gydymas
Vidinis hemorojus yra venų varikozė, kuri yra tiesiosios žarnos viduje. Nors išorinis hemorojus yra labiau pastebimas ir skausmingas, laiku negydomas vidinis hemorojus taip pat gali sukelti didelį diskomfortą ir sveikatos problemų.
Šiame straipsnyje mes išsamiai apsvarstysime efektyviausius jų gydymo metodus.
1. Namų metodai vidinio hemorojaus gydymui
Vidinio hemorojaus gydymas dažnai prasideda nuo namų gynimo priemonių, kurios gali palengvinti simptomus ir užkirsti kelią būklei pablogėti. Šie metodai yra prieinami, lengvai pritaikomi ir gali būti itin veiksmingi sergant lengvesnėmis hemorojaus formomis.
Štai keletas populiariausių ir patikrintų namų gynimo priemonių:
Geras drėkinimas
Geras hidratavimas yra pagrindinis veiksnys kovojant su vidurių užkietėjimu, kuris yra pagrindinė vidinio hemorojaus priežastis. Geriant pakankamai vandens, išmatos suminkštėja ir jos lengviau praeina per žarnyną. Rekomenduojame išgerti bent 8 stiklines vandens per dieną (apie 2 litrus).
Dieta, kurioje gausu skaidulų
Skaidulos padidina išmatų tūrį ir minkštumą, todėl jos lengviau praeina, o tuštinimosi metu nereikia įsitempti. Dietiniai skaidulų šaltiniai yra vaisiai, daržovės, nesmulkinti grūdai, ankštiniai augalai ir riešutai. Kartais gali prireikti pridėti skaidulų papildų pavidalu.
Karštos vonios
Šiltos vonios, taip pat žinomos kaip sėdimos vonios, gali žymiai palengvinti vidinio hemorojaus simptomus. Kelis kartus per dieną mirkymas šiltame vandenyje 15-20 minučių padeda sumažinti uždegimą ir sumažinti skausmą bei diskomfortą. Į vandenį galima pridėti Epsom druskos (magnio sulfato), kad būtų padidintas poveikis.
Vietinės priemonės – kremai, tepalai, žvakutės
Produktai, kurių sudėtyje yra hidrokortizono arba lidokaino, gali sumažinti uždegimą ir skausmą. Atidžiai laikykitės naudojimo instrukcijų.
Geros higienos palaikymas
Norint išvengti tolesnio dirginimo ir infekcijų, svarbu išlaikyti gerą išangės higieną. Po tuštinimosi vietoj sauso tualetinio popieriaus naudokite drėgnas servetėles. Venkite produktų su kvapiosiomis medžiagomis ir alkoholiu, kurie gali sudirginti odą.
Ledo paketai
Ledo paketų naudojimas gali padėti sumažinti patinimą ir sumažinti skausmą. Kompresus reikia daryti apie 10-15 minučių kelis kartus per dieną. Svarbu naudoti rankšluostį ar kitą tarpinę medžiagą tarp ledo ir odos, kad išvengtumėte tiesioginio kontakto ir nušalimo.
Fiziniai pratimai
Reguliarus fizinis aktyvumas gerina kraujotaką ir palaiko sveiką virškinimo sistemą. Venkite fizinio krūvio, kai keliami sunkūs pratimai ar per didelis krūvis, nes tai gali pabloginti simptomus.
Vengti ilgo sėdėjimo
Ilgas sėdėjimas, ypač ant kietų paviršių, gali padidinti spaudimą išangės srities venoms. Jei jūsų darbas reikalauja ilgo sėdėjimo, dažnai darykite pertraukas ir vaikščiokite, kad paskatintumėte kraujotaką. Taip pat gali padėti naudoti minkšta pagalvė arba specialus hemorojus.
Aromaterapija ir vaistažolių preparatai
Tam tikri vaistažolių preparatai ir eteriniai aliejai gali palengvinti vidinio hemorojaus simptomus. Ramunėlių, hamamelių, kraujažolių, lazdyno riešutų ir arbatmedžio aliejus pasižymi priešuždegiminėmis ir raminančiomis savybėmis.
Namų gynimo priemonės nuo vidinio hemorojaus gali būti itin veiksmingos lengvais atvejais ir kaip palaikomoji terapija. Tačiau jei simptomai nepalengvėja arba pablogėja, svarbu kreiptis į gydytoją dėl tolesnio įvertinimo ir gydymo.
2. Medikamentinis vidinio hemorojaus gydymas
Medikamentinio vidinio hemorojaus gydymo gali prireikti, kai simptomams palengvinti nepakanka namų gynimo priemonių arba kai hemorojus yra labiau pažengęs. Gydytojai siūlo įvairius gydymo būdus, pradedant nuo vaistų terapijos iki minimaliai invazinių procedūrų ir chirurginių intervencijų.
Vaistai
Gydydami vidinį hemorojų, gydytojai dažnai skiria įvairius vaistus, įskaitant:
- Kremai, tepalai ir žvakutės: šiuose produktuose paprastai yra hidrokortizono arba lidokaino, kurie mažina uždegimą ir mažina skausmą. Jie gali būti naudojami trumpalaikiam simptomų palengvinimui;
- Geriamieji vaistai: diskomfortui sumažinti kartais skiriami skausmą malšinantys ar priešuždegiminiai vaistai;
- Flebotonika: šie vaistai gerina venų tonusą ir mažina uždegimą. Jie ypač naudingi sergant lėtiniu hemorojumi.
Minimaliai invazinės procedūros
Kai vaistų nepakanka, kitas žingsnis yra minimaliai invazinės procedūros. Jie įtraukia:
- Guminės juostos perrišimas: Ši procedūra apima mažų guminių juostų uždėjimą aplink hemorojaus pagrindą. Taip nutrūksta kraujo tiekimas ir hemorojus nukrenta po kelių dienų. Perrišimas gumine juostele yra veiksmingas antros ir trečios stadijos hemorojus;
- Skleroterapija: Skleroterapija apima cheminės medžiagos suleidimą į hemorojų, dėl kurio venos susitraukia ir hemorojus išnyksta. Ši procedūra neskausminga ir tinka esant mažesniems hemorojus;
- Infraraudonųjų spindulių koaguliacija: Ši procedūra naudoja infraraudonųjų spindulių šviesą, kad sudegintų hemorojaus audinį. Tai nutraukia kraujo tiekimą ir hemorojus susitraukia. Procedūra greita ir minimaliai invazinė;
3. Chirurginis vidinio hemorojaus gydymas
Chirurginis vidinio hemorojaus gydymas taikomas, kai kiti metodai neveiksmingi arba kai hemorojus yra pažengusios stadijos. Chirurginės intervencijos suteikia ilgalaikį palengvėjimą, bet taip pat reikalauja ilgesnio atsigavimo laikotarpio ir gali būti susijusios su didesne komplikacijų rizika.
Štai pagrindiniai chirurginiai metodai, naudojami vidinio hemorojaus gydymui:
Hemorojaus pašalinimas
Hemoroidektomija yra tradicinis ir plačiausiai naudojamas chirurginis vidinio hemorojaus pašalinimo būdas. Procedūra apima chirurginį hemoroidinių audinių pašalinimą. Šis metodas ypač veiksmingas esant dideliems ir užsispyrusiems hemorojams, kurie nereaguoja į kitus gydymo būdus.
Hemorroidektomijos tipai
- Atvira hemoroidektomija: šiuo metodu hemorojus išpjaunamas, o žaizdos paliekamos atviros natūraliam gijimui. Šis metodas sumažina infekcijos riziką, tačiau gali būti susijęs su ilgesniu skausmo ir atsigavimo laikotarpiu;
- Uždara hemorojaus pašalinimas: išpjovus hemorojus, žaizdos uždaromos siūlėmis. Šis metodas gali pagreitinti atsigavimą, tačiau taip pat kelia didesnę infekcijos riziką.
Procedūra ir atkūrimas
Hemoroidektomija dažniausiai atliekama taikant bendrąją ar regioninę nejautrą. Po procedūros pacientai gali jausti didelį skausmą, kuris valdomas vaistais nuo skausmo. Atsigavimas gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, priklausomai nuo konkretaus atvejo ir hemoroidektomijos tipo.
Hemorroidopeksija (susegimo procedūra)
Hemorroidopeksija, taip pat žinoma kaip susegimo procedūra, yra mažiau invazinė chirurginė galimybė. Ši procedūra apima specialaus įrankio (segiklio) naudojimą, kuris pašalina dalį hemoroidinio audinio, o likusį susegs į išangės kanalą.
Hemorroidopeksijos privalumai
- Mažiau skausmo: paprastai po procedūros pacientai jaučia mažiau skausmo, palyginti su tradicine hemoroidektomija;
- Greitesnis atsigavimas: atkūrimo laikotarpis yra trumpesnis, todėl galima greičiau grįžti prie įprastos veiklos.
Procedūra ir atkūrimas
Susegimo procedūra atliekama taikant bendrąją arba regioninę nejautrą. Paprastai pasveikimas yra greitesnis, dauguma pacientų pasveiksta per vieną ar dvi savaites. Skausmas ir diskomfortas yra mažiau intensyvūs, o komplikacijų rizika mažesnė.
Lazerinė chirurgija
Lazerinė chirurgija yra moderni technika, kurios metu lazerio spindulys naudojamas išgarinti arba išpjauti hemoroidinį audinį. Ši procedūra suteikia daug privalumų, įskaitant minimalų skausmą, mažesnį kraujavimą ir greitesnį atsigavimą.
Lazerinės chirurgijos privalumai
- Tikslumas: lazeris leidžia tiksliai pjauti audinį, minimaliai pažeidžiant aplinkines struktūras;
- Minimalus invaziškumas: procedūra yra mažiau invazinė ir paprastai reikalauja trumpesnio atsigavimo laikotarpio;
- Maža komplikacijų rizika: infekcijų ir kitų komplikacijų rizika yra mažesnė, palyginti su tradiciniais chirurginiais metodais.
Procedūra ir atkūrimas
Lazerinė operacija dažniausiai atliekama taikant vietinę ar bendrąją nejautrą. Pacientai gali greitai pasveikti, dažnai per kelias dienas. Gydytojai gali rekomenduoti naudoti skausmą malšinančius vaistus ir palaikyti gerą higieną, kad būtų lengviau atsigauti.
Galimos chirurginio gydymo komplikacijos
Nepaisant didelio chirurginių metodų veiksmingumo, jie gali būti susiję su galimomis komplikacijomis, įskaitant:
- Skausmas: chirurginės procedūros dažniausiai yra susijusios su pooperaciniu skausmu, dėl kurio gali prireikti naudoti skausmą malšinančius vaistus;
- Kraujavimas: kraujavimas yra dažna komplikacija, ypač atliekant tradicinę hemoroidektomiją;
- Infekcija: nepaisant atsargumo priemonių, infekcijos gali išsivystyti po operacijos;
- Šlapinimosi problemos: retais atvejais po procedūros pacientams gali būti sunku šlapintis.
Ilgalaikė prognozė
Chirurginis vidinio hemorojaus gydymas daugeliui pacientų suteikia ilgalaikį palengvėjimą. Po sėkmingos chirurginės intervencijos pacientams paprastai pastebimas simptomų pagerėjimas ir hemorojaus sumažėjimas. Tačiau norint išvengti atkryčių, būtina išlaikyti sveiką gyvenimo būdą, įskaitant daug skaidulų turinčią mitybą ir reguliarų fizinį aktyvumą.
4. Vidinio hemorojaus profilaktika
Sveikos mitybos palaikymas
Viena iš svarbiausių vidinio hemorojaus prevencijos strategijų yra daug skaidulų turinčios dietos palaikymas. Skaidulos padidina išmatų tūrį ir minkštumą, o tai palengvina jų prasiskverbimą per žarnyną ir sumažina poreikį pasitempti tuštinimosi metu. Rekomenduojami skaidulų šaltiniai:
- Vaisiai (obuoliai, kriaušės, avietės);
- Daržovės (brokoliai, morkos, artišokai);
- nesmulkinti grūdai (avižiniai dribsniai, rudieji ryžiai, viso grūdo duona);
- Ankštiniai augalai (pupos, lęšiai, avinžirniai);
- Riešutai ir sėklos.
Gerai hidratuotas
Norint išvengti vidurių užkietėjimo, svarbu gerti pakankamai vandens. Dehidratacija gali sukelti kietas, sausas išmatas, kurios apsunkina tuštinimąsi ir padidina tiesiosios žarnos venų spaudimą. Suvartokite bent 2 litrus vandens per dieną.
Reguliarus fizinis aktyvumas
Reguliarus fizinis aktyvumas gerina virškinimo sistemą ir sumažina vidurių užkietėjimo riziką. Pratimai, tokie kaip vaikščiojimas, plaukimas ir lengvi aerobiniai pratimai, yra ypač naudingi. Fizinis aktyvumas taip pat padeda išlaikyti sveiką kūno svorį, o tai sumažina spaudimą tiesiosios žarnos venoms.
Vengti ilgo sėdėjimo ir stovėjimo
Ilgas sėdėjimas ar stovėjimas gali padidinti spaudimą tiesiosios žarnos ir išangės venoms. Jei jūsų darbas reikalauja ilgo sėdėjimo, dažnai darykite pertraukas, kad galėtumėte judėti ir pasitempti. Minkštos pagalvės arba specialaus hemorojaus įkloto naudojimas taip pat gali padėti sumažinti spaudimą.
Tinkami vaikščiojimo įpročiai pagal poreikį
Tinkami tuštinimosi įpročiai gali žymiai sumažinti vidinio hemorojaus riziką. Štai keletas rekomendacijų:
- Nedelskite: nelaikykite išmatų, kai jaučiate poreikį naudotis tualetu. Dėl susilaikymo išmatos gali sukietėti ir pasunkinti tuštinimąsi;
- Venkite pertempimo: stenkitės nesitempti, kai tuštinasi. Įtempimas padidina tiesiosios žarnos venų spaudimą ir gali sukelti hemorojų;
- Trumpi užsiėmimai: kuo mažiau laiko praleiskite tualete. Ilgas sėdėjimas tualete gali padidinti tiesiosios žarnos venų spaudimą.
Geros higienos palaikymas
Norint išvengti dirginimo ir infekcijų, galinčių prisidėti prie hemorojaus išsivystymo, svarbu palaikyti gerą išangės srities higieną. Naudokite drėgnas servetėles arba tualetinį popierių, kuriame nėra kvapų ir alkoholio. Reguliarios sėdimos vonios taip pat gali padėti palaikyti švarą ir sumažinti diskomfortą.
Išvada
Vidiniam hemorojui gydyti reikia sveikų įpročių ir, jei reikia, medicininės intervencijos. Nuo mitybos ir gyvenimo būdo pokyčių iki minimaliai invazinių procedūrų ir chirurginių intervencijų yra daug veiksmingų šios problemos sprendimo būdų.
Svarbu laiku atpažinti simptomus ir imtis atitinkamų gydymo bei profilaktikos priemonių. Norint pasirinkti tinkamiausią gydymą pagal individualius poreikius, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Laikydamiesi tinkamo požiūrio ir priežiūros galite gerokai palengvėti ir pagerinti savo gyvenimo kokybę.
ŠALTINIAI:
1. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment (25.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)
3. Mayo Clinic: Hemorrhoids: Symptoms (25.05.2024)