Hemorojus yra dažna medicininė problema, kuri paveikia didelę dalį gyventojų. Nors jie nekelia rimto pavojaus sveikatai, gali būti labai nemalonūs ir skausmingi. Šiame straipsnyje mes išsamiai apžvelgsime, kas yra hemorojus, kokios yra jų priežastys, simptomai ir gydymo bei prevencijos būdai.

 

Kas yra hemorojus?

 

Hemorojus yra išsiplėtusios venos apatinėje tiesiosios žarnos ir išangės dalyje. Jie susidaro, kai šių venų sienelės plečiasi ir suplonėja, sukeldamos patinimą ir uždegimą.

 

Hemorojus gali būti suskirstytas į dvi pagrindines kategorijas: vidinis ir išorinis.

 

Vidinis hemorojus

Vidinis hemorojus yra tiesiosios žarnos viduje ir dažniausiai nėra matomas. Jie dažnai nesukelia skausmo, nes tiesiojoje žarnoje nėra daug skausmui jautrių nervų galūnėlių. Tačiau jie gali kraujuoti, ypač tuštinimosi metu. Kartais vidiniai hemorojus gali judėti už išangės ribų (prolapsas), o tai gali sukelti skausmą ir diskomfortą.

 

Išorinis hemorojus

Išoriniai hemorojus yra po oda aplink išangę. Jie gali būti skausmingi, ypač sėdint ar tuštinantis. Išorinis hemorojus gali niežėti ir jaustis kaip kieti gumbai. Kartais išoriniame hemorojuje gali susidaryti kraujo krešulys, dėl kurio gali išsivystyti trombozinis hemorojus, kuris gali būti itin skausmingas ir reikalaujantis medicininės intervencijos.

 

Hemorojaus anatomija ir funkcijos

 

Hemorojus yra normali kiekvieno žmogaus anatomijos dalis ir atlieka svarbų vaidmenį žarnyno kontrolėje. Jie yra kraujagyslių struktūros, esančios išangės kanale, kurios veikia kaip pagalvėlės ir padeda uždaryti išangę. Įprastomis sąlygomis hemorojus padeda sulaikyti išmatas ir dujas, kol žmogus nusprendžia juos paleisti.

Hemorojus yra žmogaus prisitaikymo vaikščioti vertikaliai rezultatas. Didėjant apatinės kūno dalies, ypač tiesiosios žarnos ir išangės, venų spaudimui, didėja ir hemorojaus atsiradimo tikimybė.

 

Socialinis ir kultūrinis aspektas

 

Nors hemorojus yra dažna problema, jie dažnai yra gėdos ir gėdos objektas. Dėl to gali vėluoti kreiptis medicininės pagalbos ir atsirasti sunkesnių simptomų. Įvairiose kultūrose yra įvairių požiūrių į hemorojaus gydymą ir profilaktiką – nuo ​​tradicinių vaistažolių metodų iki šiuolaikinių medicininių intervencijų.

 

Hemorojaus priežastys

 

Hemorojus išsivysto dėl padidėjusio slėgio tiesiosios žarnos venose. Tokį spaudimą gali sukelti įvairūs veiksniai:

 

Vidurių užkietėjimas ir įtempimas tuštinimosi metu

Viena iš pagrindinių hemorojaus priežasčių yra lėtinis vidurių užkietėjimas. Kai žmonėms sunku ištuštinti, jie dažnai sunkiai įsitempia, kad palengvėtų. Ši įtampa padidina tiesiosios žarnos ir išangės venų spaudimą, dėl to venos gali išsiplėsti ir uždegti, susiformuoti hemorojus.

 

Viduriavimas

Dažnas viduriavimas taip pat gali prisidėti prie hemorojaus vystymosi. Nuolatinis dirginimas ir įtempimas dėl dažno tuštinimosi gali pažeisti tiesiosios žarnos venas.

 

Nėštumas

Auganti gimda daro spaudimą dubens ir apatinės tiesiosios žarnos venoms. Hormoniniai pokyčiai nėštumo metu taip pat sukelia venų išsiplėtimą. Šių veiksnių derinys dažnai lemia hemorojaus vystymąsi nėščioms moterims.

 

Nėštumas

 

Sėdimas gyvenimo būdas

Ilgai sėdint, ypač ant kietų paviršių, didėja spaudimas tiesiosios žarnos venoms. Ypač rizikuoja žmonės, kurie ilgas valandas praleidžia darbe sėdėdami.

 

Nutukimas

Nutukimas yra daugelio sveikatos problemų, įskaitant hemorojus, rizikos veiksnys. Perteklinis svoris padidina spaudimą pilvo sričiai ir tiesiosios žarnos venoms.

 

Genetinis polinkis

Kai kurie žmonės turi genetinį polinkį išsivystyti hemorojus. Jei šeimoje yra buvę hemorojaus atvejų, didesnė tikimybė susirgti ir šia liga. Genetiniai veiksniai gali turėti įtakos venų stiprumui ir elastingumui, padidindami jų išsiplėtimo ir uždegimo riziką.

 

Svorių kilnojimas

Sunkių daiktų kėlimas taip pat gali padidinti spaudimą pilvo srityje ir tiesiosios žarnos venose. Žmonės, kurie dažnai kilnoja svorius, tiek dirbdami, tiek sportuodami, turi didesnę riziką susirgti hemorojumi.

 

Fizinio aktyvumo trūkumas

Dėl fizinio aktyvumo stokos apatinėje kūno dalyje gali sustoti kraujotaka.

 

Simptomai

 

Hemorojus gali sukelti įvairius simptomus, kurie skiriasi priklausomai nuo jų vietos ir sunkumo. Atpažinti šiuos simptomus svarbu ankstyvai diagnozei ir gydymui.

 

Kraujavimas

Vienas iš dažniausių hemorojaus simptomų yra kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Žmonės dažnai pastebi ryškiai raudoną kraują ant tualetinio popieriaus ar unitazo po tuštinimosi. Kraujavimas ypač dažnas sergant vidiniais hemorojais ir dažniausiai nesusijęs su skausmu.

 

Skausmas ir diskomfortas

Išorinis hemorojus gali sukelti didelį skausmą ir diskomfortą, ypač sėdint ar tuštinimosi metu. Skausmas yra venų uždegimo ir patinimo pasekmė. Esant trombuotam išoriniam hemorojui, skausmas gali būti aštrus ir stiprus, todėl reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

 

Skausmas ir diskomfortas

 

Niežulys ir dirginimas

Niežulys ir dirginimas aplink išangę yra dažni hemorojaus simptomai. Šie simptomai atsiranda dėl odos ir tiesiosios žarnos audinių uždegimo. Niežulys gali būti ypač varginantis ir sukelti tolesnį dirginimą bei uždegimą, jei subraižytas per stipriai.

 

Patinimas

Patinimas aplink išangę yra dar vienas dažnas išorinio hemorojaus simptomas. Šis patinimas atrodo kaip kieti gumbai ir gali būti labai skausmingas, ypač esant spaudimui. Patinimas atsiranda dėl kraujo kaupimosi venose, dėl kurių jos išsiplečia.

 

Prolapsas

Iškritęs hemorojus atsiranda, kai vidinis hemorojus pasislenka už išangės. Tai gali sukelti didelį diskomfortą ir skausmą. Iš pradžių prolapsas gali atsirasti tik tuštinimosi metu, o vėliau hemorojus gali grįžti į išangę savaime. Tačiau laikui bėgant hemorojus gali visam laikui pasislinkti ir reikalauti rankinio atitraukimo arba medicininės intervencijos.

 

Gleivinės išskyros

Hemorojus gali sukelti nedidelį kiekį gleivinių išskyrų iš išangės. Šios išskyros gali sukelti papildomą odos aplink išangę dirginimą ir niežėjimą. Gleivinės išskyros dažniau pasitaiko sergant vidiniu hemorojumi.

 

Diagnozė

 

Hemorojaus diagnozė apima fizinio patikrinimo, ligos istorijos ir specializuotų medicininių procedūrų derinį.

 

1. Anamnezė

Pirmas žingsnis diagnozuojant hemorojus yra išsami istorija. Gydytojas paklaus paciento apie jo patiriamus simptomus, įskaitant kraujavimą, skausmą, niežėjimą ir patinimą. Taip pat bus aptariami tokie veiksniai kaip dieta, gyvenimo būdas ir ligos istorija.

 

2. Fizinė apžiūra

Gydytojas atliks vizualinį išangės ir tiesiosios žarnos apžiūrą, kad patikrintų, ar nėra išorinių hemorojų, patinimų ar kitų matomų anomalijų. Jei vidinis hemorojus nematomas, gali prireikti papildomų diagnostikos metodų.

 

3. Skaitmeninis tiesiosios žarnos tyrimas

Ši procedūra leidžia gydytojui apčiuopti vidinį hemorojų ir įvertinti jų dydį bei būklę. T nuskaitymas padeda atmesti kitus sutrikimus, tokius kaip navikai ar polipai.

 

4. Anoskopija

Anoskopija yra specializuota diagnostinė procedūra, leidžianti gydytojui pažvelgti į išangę ir apatinę tiesiosios žarnos dalį. Tai atliekama naudojant instrumentą, vadinamą anoskopu, kuris yra plonas, standus vamzdelis su šviesa.

 

5. Sigmoidoskopija ir kolonoskopija

Kai kuriais atvejais gali prireikti išsamesnės diagnozės naudojant sigmoidoskopiją arba kolonoskopiją. Šios procedūros apima lanksčių vamzdelių su fotoaparatu naudojimą, kuris leidžia gydytojui matyti didesnes gaubtinės ir tiesiosios žarnos dalis. Jie ypač naudingi, jei pacientui pasireiškia tokie simptomai kaip nepaaiškinamas kraujavimas arba pasikeitęs tuštinimosi ritmas, kuris gali atsirasti dėl kitų ligų, tokių kaip gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys ar uždegiminė žarnyno liga.

 

6. Laboratoriniai tyrimai

Laboratoriniai tyrimai retai reikalingi diagnozuojant hemorojus, tačiau kai kuriais atvejais jie gali būti naudingi. Kraujo tyrimai gali padėti išvengti anemijos, kurią sukelia lėtinis kraujavimas. Išmatų analizė gali būti naudojama norint aptikti paslėptą kraują, kuris nematomas plika akimi.

 

Gydymas

 

Hemorojaus gydymas priklauso nuo būklės sunkumo ir gali būti nuo namų gynimo iki chirurginių intervencijų.

 

Gyvenimo būdo pasikeitimas

Gyvenimo būdo pokyčiai vaidina pagrindinį vaidmenį gydant ir profilaktiškai gydant hemorojus. Pagrindinės priemonės yra skaidulų ir vandens suvartojimo didinimas. Maistas, kuriame gausu skaidulų, pavyzdžiui, vaisiai, daržovės ir nesmulkinti grūdai, palaiko reguliarų tuštinimąsi ir sumažina vidurių užkietėjimo riziką. Taip pat svarbu gerti pakankamai vandens, kad išmatos būtų minkštos.

 

Gyvenimo būdo pasikeitimas

 

Vaistai

Medikamentinis hemorojaus gydymas apima įvairius kremus, tepalus, žvakutes ir geriamuosius vaistus. Šie produktai mažina tokius simptomus kaip skausmas, niežulys ir uždegimas. Kai kuriuose iš jų yra veikliųjų medžiagų, tokių kaip hidrokortizonas ar lidokainas, kurie mažina uždegimą ir nutirpina pažeistą vietą.

 

Minimaliai invazinės procedūros

Sunkesniais atvejais arba kai konservatyvus gydymas nepadeda, gali būti taikomos minimaliai invazinės procedūros. Jie įtraukia:

  • Guminės juostos perrišimas: tai dažniausiai naudojamas vidinio hemorojaus gydymo metodas. Maža guminė juostelė uždedama aplink hemorojaus pagrindą, nutraukdama jo aprūpinimą krauju. Hemorojus išdžiūsta ir nukrenta po kelių dienų;
  • Skleroterapija: šiuo metodu į hemorojų įšvirkščiamas cheminis tirpalas, dėl kurio vena susitraukia ir susitraukia. Ši procedūra veiksminga gydant mažus ir vidutinio dydžio hemorojus;
  • Infraraudonųjų spindulių krešėjimas: Šis metodas naudoja infraraudonųjų spindulių šviesą, kad koaguliuotų mažas hemorojaus kraujagysles, todėl jos mažėja.

 

Chirurginė intervencija

Esant sunkiam hemorojui, kuris nereaguoja į kitus gydymo metodus, gali prireikti chirurginės intervencijos. Pagrindiniai chirurginiai metodai yra šie:

  • Hemorrhoidektomija: Ši procedūra apima chirurginį hemorojaus pašalinimą. Tai veiksmingiausias būdas visam laikui pašalinti sunkius ar pasikartojančius hemorojus. Hemoroidektomija gali būti skausminga ir reikalauja ilgesnio atsigavimo laikotarpio;
  • Stapler hemorrhoidopeksija: tai mažiau invazinė procedūra, kurios metu chirurginis instrumentas yra naudojamas daliai hemorojaus pašalinti, o likusią dalį perkelti į išangę. Šis metodas paprastai yra mažiau skausmingas ir greičiau pasveiksta.

 

Liaudies ir alternatyvūs metodai

Kai kurie žmonės nori naudoti liaudies ir alternatyvius metodus, kad sumažintų hemorojaus simptomus. Tai apima žolelių ekstraktų, eterinių aliejų ir kompresų naudojimą. Prieš pradedant bet kokį alternatyvų gydymą, svarbu pasitarti su gydytoju, kad išvengtumėte šalutinio poveikio ir komplikacijų.

 

Hemorojaus profilaktika

 

Pagrindiniai prevencijos metodai yra gyvenimo būdo keitimas, mitybos įpročiai ir higienos praktika.

 

Štai kaip apsisaugoti nuo hemorojaus.

 

Sveika mityba

Dieta vaidina svarbų vaidmenį hemorojaus profilaktikai. Valgydami maistą, kuriame gausu skaidulų, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus ir ankštinius augalus, išmatos tampa minkštos ir tuštinimasis yra lengvesnis. Tai sumažina tiesiosios žarnos venų įtampą ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, kuris yra pagrindinis hemorojaus vystymosi veiksnys.

 

Reguliarus fizinis judėjimas

Reguliarus fizinis aktyvumas gerina kraujotaką ir padeda išlaikyti sveiką svorį, o tai savo ruožtu sumažina spaudimą tiesiosios žarnos venoms. Pratimai, tokie kaip vaikščiojimas, plaukimas ir joga, gali būti naudingi. Vengimas ilgai sėdėti ir trumpos pertraukėlės judėti darbo dieną taip pat gali padėti išvengti hemorojaus.

 

Reguliarus fizinis aktyvumas

 

Venkite įtempimo tuštinimosi metu

Įtempimas tuštinimosi metu yra pagrindinis hemorojaus rizikos veiksnys. Norint to išvengti, svarbu nelaikyti taburetės ir vos pajutus poreikį eiti į tualetą. Naudojant minkštą tualetinį popierių ir švelniai valant išangės sritį, taip pat galima sumažinti dirginimą ir uždegimą.

 

Tinkama higiena

Norint išvengti hemorojaus, būtina išlaikyti gerą išangės higieną. Reguliarus valymas minkšta, drėgna šluoste arba kūdikių servetėlėmis gali padėti išvengti sudirginimo.

 

Streso valdymas

Stresas gali neigiamai paveikti virškinimo sistemą ir prisidėti prie žarnyno problemų, įskaitant vidurių užkietėjimą ir viduriavimą. Streso valdymo praktika, tokia kaip meditacija, gilus kvėpavimas ir joga, gali padėti palaikyti virškinimo sistemą ir išvengti hemorojaus.

 

Sunkaus kėlimo vengimas

Sunkių daiktų kėlimas gali padidinti spaudimą pilvo ir tiesiosios žarnos srityse, o tai prisideda prie hemorojaus vystymosi. Keliant sunkius daiktus, svarbu naudoti tinkamas technikas, pavyzdžiui, sulenkti kelius ir laikyti nugarą tiesiai.

 

Atkreipkite dėmesį į simptomus

Ankstyvas hemorojaus simptomų atpažinimas ir gydymas gali užkirsti kelią jų pablogėjimui. Jei atsiranda tokių simptomų kaip kraujavimas, skausmas ar patinimas, svarbu kreiptis į gydytoją.

 

Kada kreiptis į gydytoją

 

Norint tinkamai diagnozuoti ir gydyti, būtina pasikonsultuoti su gydytoju, kai įtariamas hemorojus.

 

Nors daugelis hemorojaus atvejų gali būti gydomi namų gynimo priemonėmis ir keičiant gyvenimo būdą, pasitaiko situacijų, kai būtina kreiptis į medikus.

 

Sunkus kraujavimas

Vienas iš pagrindinių signalų, kad laikas kreiptis į gydytoją, yra stiprus ar užsitęsęs kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Nors nedidelis kraujavimas gali būti hemorojaus simptomas, stiprus kraujavimas gali būti rimtesnės būklės, pvz., išangės plyšio ar net gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio, rezultatas.

 

Stiprus skausmas

Stiprus skausmas išangės srityje, lydimas patinimų ir kietų gumbų, gali būti trombuoto išorinio hemorojaus požymis. Ši būklė reikalauja skubios medicininės intervencijos, kad būtų išvengta komplikacijų ir palengvintų simptomus.

 

Tuštinimosi pokyčiai

Nepaaiškinami tuštinimosi pokyčiai, tokie kaip vidurių užkietėjimas ir viduriavimas, plonos išmatos ar jausmas, kad žarnynas neištuštėja iki galo, gali būti rimtų virškinimo sistemos problemų požymis. Šie simptomai reikalauja kruopštaus tyrimo, kad būtų išvengta tokių ligų kaip divertikuliozė, uždegiminė žarnyno liga ar gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys.

 

Simptomai, kurie nepagerėja gydant namuose

Jei hemorojaus simptomai nepalengvėja po dviejų savaičių gydymo namuose pakeitus mitybą, padidinus skysčių vartojimą ir vartojant nereceptinius vaistus, metas kreiptis į gydytoją.

 

Kitų sveikatos problemų buvimas

Pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas, širdies liga ar susilpnėjęs imunitetas, turėtų būti ypač atsargūs dėl hemorojaus simptomų. Šios sąlygos gali apsunkinti gydymą ir pasveikimą, todėl svarbu pasikonsultuoti su gydytoju dėl individualios priežiūros.

 

Tiesiosios žarnos masės arba gabalėliai

Pastebėjus masių ar gabalėlių išangės srityje, kurie neišnyksta ir neauga, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tai gali būti rimtų ligų, tokių kaip abscesas ar vėžys, požymis, kurias reikia laiku diagnozuoti ir gydyti.

 

Komplikacijos po procedūrų

Atlikus minimaliai invazines hemorojaus gydymo procedūras ar operacijas, komplikacijų, tokių kaip infekcija, gausus kraujavimas ar nepakeliamas skausmas, atsiradimą reikia aptarti su gydytoju. Laiku įsikišus galima išvengti rimtesnių sveikatos problemų.

 

Išvada

 

Hemorojus yra dažna būklė, kuri gali sukelti didelį diskomfortą ir nepatogumus. Jie išsivysto dėl padidėjusio spaudimo tiesiosios žarnos venoms ir gali atsirasti dėl tokių veiksnių kaip vidurių užkietėjimas, nėštumas, ilgalaikis sėdėjimas ir nutukimas.

Simptomai svyruoja nuo kraujavimo ir skausmo iki niežėjimo ir patinimo, todėl reikia tiksliai diagnozuoti atliekant fizinius tyrimus ir specializuotas procedūras. Gydymas gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, vaistus, minimaliai invazines procedūras ir chirurgines operacijas, o prevencija atlieka pagrindinį vaidmenį sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir tinkama higiena.

Svarbu pasikonsultuoti su gydytoju dėl gausaus kraujavimo, stipraus skausmo arba jei simptomai nepalengvėja gydant namuose, užtikrinti tinkamą priežiūrą ir atmesti kitas rimtas ligas.

 

ŠALTINIAI:

1. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, causes and treatment (26.05.2024)
2. Harvard Health: Hemorrhoids and what to do about them (26.05.2024)
3. MedicineNet: Benjamin Wedro, M. Hemorrhoids (Piles) (26.05.2024)