Kanapių aliejus: sveikas, natūralus ir naudingas

Kanapių aliejus yra vienas iš tų natūralių ingredientų, kurie tyliai, bet užtikrintai patenka į mūsų kasdienį gyvenimą. Išgautas iš pramoninių kanapių sėklų, jis stebina savo turtinga maistine sudėtimi ir plačiu pritaikymo spektru – nuo virimo iki odos priežiūros.
Žmonės vis dažniau jį renkasi dėl gebėjimo maitinti kūną, nuraminti odą ir netgi palaikyti nervų sistemą.
Bet kokia iš tikrųjų yra jo nauda ir kaip galite ją įtraukti į savo gyvenimą? Šiame straipsnyje apžvelgsime viską, ką reikia žinoti apie kanapių aliejų.
1. Kas yra kanapių aliejus?
Kanapių aliejus yra augaliniai riebalai, išgaunami iš pramoninių kanapių sėklų. Skirtingai nuo kitų rūšių aliejų, jis turi subalansuotą riebalų rūgščių profilį ir didelę maistinę vertę.
Skirtumai tarp pramoninių ir įprastų kanapių
Kanapių yra įvairių, tačiau iš esmės išskiriamos dvi - pramoninės ir įprastos (arba psichoaktyvios) kanapės.
Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tetrahidrokanabinolio (THC) - psichoaktyvios medžiagos, esančios marihuanoje, kiekis:
- Pramoninėse kanapėse yra itin mažas THC kiekis (mažiau nei 0,3%), jos daugelyje šalių yra legaliai auginamos įvairiems pramonės ir maisto tikslams;
- Įprastose (psichoaktyviose) kanapėse yra daug THC, todėl jos daugiausia naudojamos rekreaciniais ir medicininiais tikslais.
Aliejui gaminti pirmenybė teikiama pramoninėms kanapėms, nes jų sėklose gausu maistinių medžiagų ir jose nėra daug psichoaktyvių junginių. Dėl to jį saugu vartoti ir puikiai tinka naudoti kulinarijoje, kosmetikoje ir medicinoje.
Pramoninės kanapės yra tvarus augalas, augantis nenaudojant pesticidų ir reikalaujantis mažiau vandens nei kiti augalai, todėl dar labiau didėja jo aplinkosauginė vertė.
Kodėl kanapių aliejus toks naudingas?
Pagrindinė kanapių aliejaus savybė yra didelis polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekis, įskaitant Omega-3 ir Omega-6, kurios yra būtinos organizmui.
- Kūnas negali jų sintetinti, todėl jų reikia gauti su maistu. Kanapių aliejus suteikia šių riebalų rūgščių optimaliu santykiu, kuris palaiko normalią ląstelių membranų ir nervų sistemos funkciją;
- Be riebalų rūgščių, kanapių aliejus yra natūralus antioksidantų, įskaitant vitaminą E, karotenoidus ir fitosterolius, šaltinis. Šie junginiai atlieka pagrindinį vaidmenį kovojant su laisvaisiais radikalais ir padeda apsaugoti ląsteles nuo priešlaikinio senėjimo.
Kanapių aliejus yra lengvos tekstūros ir greitai įsigeriantis, todėl tinka ne tik kulinariniam naudojimui, bet ir išoriniam tepimui ant odos ir plaukų. Dėl savo drėkinamųjų ir maitinamųjų savybių jis yra vertingas natūralios kosmetikos ingredientas.
Kanapių aliejuje taip pat yra vertingų mineralų, tokių kaip magnis, kalis, geležis ir cinkas, kurie yra svarbūs palaikant sveiką medžiagų apykaitą ir imuninę sistemą.
2. Kaip išgaunamas kanapių aliejus?
Kanapių aliejus išgaunamas įvairiais būdais, tačiau aukščiausios kokybės ir pageidaujamas pasirinkimas yra šaltasis spaudimas. Šis procesas apima mechaninį aliejaus ekstrahavimą iš sėklų, nenaudojant aukštos temperatūros ar cheminių medžiagų.
Šaltasis spaudimas leidžia aliejui išlaikyti visas naudingas savybes:
- Šalto spaudimo metu kanapių sėklos išvalomos nuo nešvarumų, kad būtų užtikrintas galutinio produkto grynumas;
- Tada jie susmulkinami ir spaudžiami kontroliuojamomis sąlygomis, kad būtų išvengta oksidacijos;
- Gautas aliejus natūraliai nusėda ir filtruojamas, kad pašalintų likusias daleles ir užtikrintų skaidrią, aukso-žalios spalvos tekstūrą.
Sėklų kilmė taip pat turi įtakos galutinio produkto kokybei. Geriausi aliejai išgaunami iš ekologiškai užaugintų kanapių augalų, neapdorotų pesticidais ar chemikalais.
Kanapių aliejus yra jautrus šviesai ir deguoniui, todėl paprastai laikomas tamsaus stiklo buteliuose žemoje temperatūroje. Tai padeda ilgiau išsaugoti jo šviežumą ir maistinę vertę.
Rinkdamiesi kanapių aliejų ieškokite informacijos apie ekstrahavimo būdą, gamintoją ir produkto sertifikatą. Tai padės jums užtikrinti, kad gausite naudingiausią ir natūraliausią produktą.
3. Kanapių aliejaus privalumai
Kanapių aliejus yra natūralus riebalų rūgščių, vitaminų ir antioksidantų šaltinis, kuris palaiko širdį, odą, imuninę ir nervų sistemas ir prisideda prie bendros sveikatos.
1. Palaiko širdies sveikatą
Kanapių aliejus padeda reguliuoti cholesterolio kiekį, mažina kraujagyslių uždegimą ir gerina kraujotaką.
- Mažina blogojo cholesterolio (MTL) kiekį - aliejuje esančios Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys padeda palaikyti subalansuotą cholesterolio kiekį;
- Pagerina arterijų elastingumą - neleidžia arterijoms sukietėti ir mažina širdies ligų riziką;
- Reguliuoja kraujospūdį - natūralūs aliejuje esantys junginiai padeda kontroliuoti kraujospūdį ir mažina hipertenzijos riziką.
2. Palaiko odą sveiką
Kanapių aliejus yra puikus natūralus odos priežiūros produktas. Dėl savo drėkinančių, priešuždegiminių ir regeneruojančių savybių jis veiksmingas esant įvairioms odos problemoms.
- Drėkina ir maitina odą - aliejus greitai susigeria ir suteikia ilgalaikį drėkinimą;
- Padeda nuo spuogų ir uždegimų - savo sudėtyje esanti gama-linoleno rūgštis (GLA) reguliuoja riebalų gamybą ir mažina paraudimą;
- Lėtina odos senėjimą - didelis antioksidantų kiekis apsaugo ląsteles nuo pažeidimų ir palaiko kolageno gamybą.
3. Stiprina imuninę sistemą
Kanapių aliejuje esančios maistinės medžiagos palaiko tinkamą imuninės sistemos veikimą:
- Suteikia antioksidacinę apsaugą - vitaminas E ir fitosteroliai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus;
- Skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą - pagrindą kovojant su infekcijomis;
- Palaiko žarnyno mikroflorą - dėl omega-3 riebalų rūgščių, kurios teigiamai veikia žarnyno sveikatą.
4. Malšina uždegimą ir skausmą
Kanapių aliejus turi natūralių priešuždegiminių savybių, kurios gali būti naudingos įvairioms ligoms, susijusioms su lėtiniu uždegimu.
- Padeda sergant artritu - mažina sąnarių skausmą ir sustingimą;
- Malšina raumenų skausmus - gali būti naudojamas kaip masažo aliejus, atpalaiduojantis ir mažinantis raumenų įtampą;
- Tinka sergant autoimuninėmis ligomis - gali sumažinti tokių būklių, kaip reumatoidinis artritas ir išsėtinė sklerozė, simptomus.
5. Gerina smegenų ir nervų veiklą
Reguliarus kanapių aliejaus vartojimas gali turėti teigiamos įtakos pažinimo funkcijoms ir psichinei sveikatai. Jis palaiko nervų sistemą ir gali sumažinti neurodegeneracinių ligų riziką.
- Skatina koncentraciją ir atmintį - Omega-3 riebalų rūgštys yra labai svarbios smegenų sveikatai;
- Padeda sumažinti stresą ir nerimą - jo sudėtyje esantis magnis ir kiti mineralai atpalaiduoja nervų sistemą;
- Sumažina pažinimo nuosmukio riziką - antioksidantai apsaugo smegenų ląsteles nuo pažeidimų.
6. Padeda virškinimui
Kanapių aliejus gali būti naudingas palaikant sveiką virškinimo sistemą. Dėl lengvos tekstūros ir maistinių medžiagų jis palaiko medžiagų apykaitą ir žarnyno veiklą.
- Palengvina dirgliosios žarnos sindromo simptomus - turi priešuždegiminį poveikį virškinamajam traktui;
- Skatina maistinių medžiagų įsisavinimą - riebalų rūgštys padeda geriau skaidyti ir pasisavinti vitaminus;
- Gali veikti kaip lengvas vidurius laisvinantis vaistas - padeda reguliuoti žarnyno peristaltiką ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo.
4. Kaip naudoti kanapių aliejų?
Kanapių aliejus gali būti naudojamas įvairiais būdais – vartojamas viduje kaip sveikos mitybos dalis, tepamas ant odos ir plaukų ir naudojamas gydymo tikslais.
Priklausomai nuo naudojimo būdo, aliejus gali suteikti įvairių privalumų, pavyzdžiui, drėkinti, maitinti ir malšinti skausmą bei uždegimą.
1. Kulinarinis pritaikymas
Kanapių aliejus yra puikus pasirinkimas sveikai mitybai, nes jame yra nepakeičiamų riebalų rūgščių ir naudingų maistinių medžiagų.
Jis netinka kepti, nes aukšta temperatūra gali sunaikinti naudingus jo junginius.
- Kaip priedas prie salotų ir šaltų patiekalų - kanapių aliejus yra lengvo riešutų skonio, kuris puikiai dera su įvairiomis daržovėmis, žolelėmis ir prieskoniais;
- Kaip priedą prie kokteilių ir kokteilių - į rytinį kokteilį galima įpilti šaukštą kanapių aliejaus, kad gautumėte papildomų maistinių medžiagų;
- Pagerina patiekalų skonį - gali būti naudojamas kaip galutinė virtų daržovių, makaronų ar keptų patiekalų apdaila be terminio apdorojimo.
2. Odos priežiūroje
Kanapių aliejus, kuriame gausu nepakeičiamų riebalų rūgščių, kurios drėkina ir maitina odą, greitai susigeria ir neužkemša porų.
Dėl savo priešuždegiminių ir antibakterinių savybių jis taip pat padeda nuo įvairių odos problemų:
- Drėkinimui - galima tepti tiesiai ant sausų odos vietų giliam drėkinimui;
- Nuo spuogų ir riebumo - reguliuoja sebumo gamybą ir mažina uždegimą;
- Dėl randų ir strijų - reguliariai naudojant, aliejus gali padėti sumažinti randų ir strijų matomumą;
- Jautrios odos priežiūra - kanapių aliejus ramina paraudimą ir sudirginimą, gali būti naudojamas sergant egzema, psoriaze ir dermatitu;
- Kaip veido serumą - kelis lašus aliejaus galima užlašinti prieš miegą kaip natūralų serumą, kuris maitina odą per naktį;
- Priedas prie kosmetikos gaminių – gali būti maišomas su kremais ir losjonais, kad praturtintų jų sudėtį.
3. Plaukų priežiūros srityje
Kanapių aliejus gali būti naudojamas plaukų ir galvos odos būklei pagerinti.
Giliai įsiskverbia į plaukų folikulus, maitina ir stiprina plaukus.
- Kaip plaukų kaukė - galima tepti ant galvos odos ir plaukų kaip maitinamoji kaukė prieš plovimą;
- Augimui skatinti - aliejuje yra maistinių medžiagų, skatinančių plaukų augimą ir užkertančių kelią plaukų slinkimui;
- Apsauga nuo lūžinėjimo ir pažeidimų - reguliarus kanapių aliejaus naudojimas išilgai plaukų gali padėti išvengti lūžinėjimo ir išsausėjimo;
- Drėkina galvos odą - tinka žmonėms, kenčiantiems nuo išsausėjusios ir sudirgusios galvos odos, nes nuramina niežėjimą ir pleiskanojimą.
4. Masažas ir atsipalaidavimas
Kanapių aliejus yra puikus pasirinkimas masažams, nes yra lengvos tekstūros ir greitai susigeria į odą.
Gydomajam poveikiui sustiprinti galima naudoti vieną arba kartu su eteriniais aliejais.
- Raumenų įtampos mažinimas - tinka masažui po treniruotės ar ilgos dienos, padedančiam atpalaiduoti raumenis;
- Pagerinti kraujotaką - gali būti naudojamas kraujotakai stimuliuoti ir galūnių patinimui mažinti;
- Aromaterapijos privalumai - kartu su levandų arba pipirmėčių aliejumi gali padėti giliau atsipalaiduoti ir sumažinti stresą.
5. Galimas kanapių aliejaus naudojimo šalutinis poveikis
Kanapių aliejus yra natūralus ir saugus produktas daugumai žmonių, tačiau, kaip ir bet koks maistas ar papildas, jis gali sukelti nepageidaujamų reakcijų.
Svarbu jį vartoti saikingai ir stebėti individualias organizmo reakcijas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti šalutinis poveikis, ypač jei aliejaus suvartojama per daug arba jei yra sąveika su vaistais.
Alerginės reakcijos
Nors ir retai, kai kurie žmonės gali būti alergiški kanapių aliejui.
Simptomai gali būti:
- Odos dirginimas - paraudimas, niežulys ar bėrimas naudojant išoriškai;
- Virškinimo trakto problemos - pykinimas, pilvo pūtimas ar pilvo spazmai;
- Kvėpavimo pasunkėjimas - labai retai, bet galimi esant stipriai alerginei reakcijai.
Jei po kanapių aliejaus vartojimo pastebite panašių simptomų, rekomenduojama jo nebenaudoti ir pasikonsultuoti su specialistu.
Virškinimo problemos
Kanapių aliejaus vartojimas dideliais kiekiais gali sutrikdyti virškinimą.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra šie:
- Viduriavimas - didelio riebalų kiekio svieste rezultatas;
- Nemalonus pojūtis skrandyje - kai kuriems žmonėms gali pasireikšti sunkumas ar pilvo pūtimas;
- Apetito pokyčiai - galimas ir apetito padidėjimas, ir sumažėjimas.
Norint išvengti šių problemų, kanapių aliejus turėtų būti įtrauktas į dietą palaipsniui ir vartojamas saikingai.
Sąveika su tam tikrais vaistais
Kanapių aliejus gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, keisti jų veiksmingumą arba padidinti šalutinio poveikio riziką.
Tai ypač pasakytina apie šiuos vaistus:
- Vaistai, skystinantys kraują (antikoaguliantai) - kanapių aliejus gali sustiprinti jų poveikį ir padidinti kraujavimo riziką;
- Vaistai nuo kraujospūdžio - aliejus gali sustiprinti jų poveikį ir sukelti per žemą kraujospūdį;
- Imunosupresiniai vaistai - Gali būti, kad kanapių aliejus gali paveikti jų veikimą ir sumažinti gydymo veiksmingumą.
Jei vartojate kurį nors iš šių vaistų, prieš įtraukdami kanapių aliejų į savo racioną, pasitarkite su gydytoju.
Hormoninis disbalansas
Kanapių aliejuje yra junginių, kurie gali paveikti hormonų pusiausvyrą.
Kai kuriems žmonėms tai gali sukelti:
- Nereguliarus mėnesinių ciklas - moterims, turinčioms hormoninių sutrikimų;
- Nedidelis testosterono lygio sumažėjimas - vyrams, jei vartojama labai dideliais kiekiais;
- Nuotaikos svyravimai - retais atvejais kanapių aliejus gali sukelti laikinus emocinius svyravimus.
Jei įtariami hormoniniai pokyčiai, patartina apriboti aliejaus suvartojimą ir stebėti simptomus.
Nuovargis ir mieguistumas
Dėl raminančio poveikio nervų sistemai kanapių aliejus kai kuriems žmonėms gali sukelti lengvą mieguistumą.
Tai gali būti naudinga žmonėms, kenčiantiems nuo nemigos, bet kitiems tai gali sukelti:
- Nedidelis energijos sumažėjimas dienos metu;
- Sunku susikaupti, jei vartojama per daug.
Pastebėjus šį poveikį, aliejų patartina vartoti mažesnėmis dozėmis arba išgerti vakare.
6. Išvada
Kanapių aliejus turi daug naudos sveikatai širdies ir kraujagyslių sistemai, odai, imuninei ir nervų sistemai. Jis gali būti naudojamas tiek viduje, tiek išorėje, aprūpinantis maistinėmis medžiagomis ir palaikant įvairius fiziologinius procesus.
Nepaisant daugybės privalumų, svarbu jį vartoti saikingai ir tinkamai laikyti, kad būtų išsaugotos naudingos savybės.
Jei turite kokių nors sveikatos problemų ar vartojate vaistus, prieš naudojant rekomenduojama pasitarti su specialistu.
ŠALTINIAI:
1. WebMD: Health Benefits of Hemp Seed Oil (25.03.2025)
2. MedicalNewsToday: Hemp oil benefits list (25.03.2025)