Išorinis hemorojus yra išsiplėtusios venos, esančios po oda aplink išangę. Jie skiriasi nuo vidinio hemorojaus savo vieta ir simptomais. Išorinis hemorojus išsivysto išangės kanalo išorėje ir gali būti lengvai matomas ir jaučiamas. Dažniausiai jos būna minkštos liesti, tačiau trombozės atvejais, kai venoje susidaro kraujo krešulys, gali tapti kietas ir labai skausmingas.

Šiame straipsnyje apžvelgsime išorinio hemorojaus gydymo metodus – namų gynimo būdus, vaistus ir medicinines procedūras, taip pat prevencines priemones, kurios gali padėti palengvinti simptomus ir užkirsti kelią jų pasikartojimui.

 

1. Išorinio hemorojaus gydymas naminėmis priemonėmis

 

Namų gynimo priemonės nuo išorinio hemorojaus dažnai naudojamos kaip pirmoji gydymo linija dėl jų prieinamumo ir mažos kainos. Jie gali žymiai sumažinti simptomus ir padėti valdyti diskomfortą.

 

1. Šiltos sėdimos vonios

Šiltos sėdimos vonios yra veiksmingas būdas sumažinti skausmą ir sumažinti uždegimą. Jie padeda padidinti kraujotaką išangės srityje, o tai padeda sumažinti patinimą. Svarbu, kad vanduo būtų šiltas, o ne karštas, kad būtų išvengta tolesnio odos dirginimo. Paimkite šiltas sėdimas vonias 2-3 kartus per dieną 15-20 minučių.

 

2. Šaltų kompresų dėjimas

10-15 minučių uždėjus šaltą kompresą, sumažėja uždegimas ir niežulys. Rekomenduojama naudoti švarią šluostę arba specialius ledo paketus, kad išvengtumėte tiesioginio ledo sąlyčio su oda, nes tai gali nudeginti.

 

3. Vietoj tualetinio popieriaus naudoti šlapius rankšluosčius

Vietoj tualetinio popieriaus naudoti drėgnas servetėles yra naudinga, nes jos švelnesnės odai ir apsaugo nuo tolesnio dirginimo. Drėgnose servetėlėse neturėtų būti kvapų ir alkoholio, kad nesudirgintumėte jautrios odos aplink išangę. Jie gali būti naudojami po kiekvieno tuštinimosi.

 

4. Geros higienos palaikymas

Norint išvengti infekcijų ir tolesnių komplikacijų, būtina laikytis higienos. Išangę po kiekvieno tuštinimosi reikia kruopščiai nuplauti šiltu vandeniu. Nenaudokite muilo ir produktų su kvapiosiomis medžiagomis, kurios gali sukelti dirginimą. Džiovinti reikia atsargiai, lengvai glostant, o ne trinti.

 

5. Mitybos pokyčiai

Į racioną įtraukus daugiau skaidulų, išmatos gali suminkštėti ir jas lengviau pasišalinti, taip sumažinant hemorojaus įtampą. Valgykite daugiau vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir kitų skaidulų šaltinių. Taip pat svarbu gerti pakankamai vandens, kad išlaikytumėte hidrataciją ir išvengtumėte vidurių užkietėjimo.

 

6. Pratimai ir fizinis aktyvumas

Reguliarus fizinis aktyvumas pagerina kraujotaką ir sumažina vidurių užkietėjimo riziką. Lengvi pratimai, tokie kaip vaikščiojimas, plaukimas ir tempimas, gali būti ypač naudingi.

 

2. Išorinio hemorojaus gydymas vaistais

 

Medikamentinis išorinio hemorojaus gydymas dažnai yra kitas žingsnis, jei namų gynimo priemonės nesuteikia pakankamai pagalbos. Yra įvairių rūšių vaistų, kurie gali būti naudojami simptomams palengvinti ir išoriniam hemorojui gydyti.

 

Vietiniai kremai ir tepalai

 

Vietiniai kremai ir tepalai yra plačiai naudojami skausmui, niežėjimui ir uždegimui, susijusiam su išoriniu hemorojumi, malšinti. Juose gali būti įvairių veikliųjų medžiagų:

  • Hidrokortizonas: kortikosteroidas, mažinantis uždegimą ir mažinantis niežulį;
  • Lidokainas: vietinis anestetikas, mažinantis skausmą ir diskomfortą;
  • Hamameliu: natūralus priešuždegiminis vaistas, padedantis sumažinti patinimą ir niežėjimą.

 

Šie produktai tepami tiesiai ant pažeistos vietos kelis kartus per dieną, priklausomai nuo gydytojo nurodymų ar nurodymų ant pakuotės.

 

Vietiniai kremai ir tepalai

 

Skausmą malšinantys vaistai

 

Skausmui malšinti ir uždegimui sumažinti gali būti naudojami skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip acetaminofenas (tylenolis) ir ibuprofenas (Advil). Šie vaistai ypač naudingi esant trombozei hemorojui, kai skausmas gali būti stiprus. Juos reikia vartoti pagal ant pakuotės nurodytas arba gydytojo nurodytas dozes.

 

Venotonika

 

Venotonika yra vaistų klasė, kuri pagerina venų tonusą ir elastingumą, kartu sumažindama venų perkrovą. Jais galima gydyti hemorojus ir kitas venų ligas. Vienas iš dažniausiai naudojamų venotonikų yra diosminas.

 

Vidurius laisvinamieji

 

Vidurius laisvinantys vaistai gali būti naudingi žmonėms, kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo. Jie padeda suminkštinti išmatas ir palengvina jų praėjimą. Yra įvairių tipų vidurius laisvinančių vaistų, įskaitant:

  • Osmosiniai vidurius laisvinantys vaistai: traukite į žarnyną vandenį, kuris suminkština išmatas ir skatina tuštinimąsi;
  • Stimuliatoriai: Skatina raumenų susitraukimus žarnyne, o tai padeda judėti išmatomis.

 

3. Išorinio hemorojaus gydymas medicininėmis procedūromis

 

Jei konservatyvūs metodai ir medikamentinis gydymas neduoda norimo efekto, išoriniam hemorojui gydyti galima apsvarstyti įvairias medicinines procedūras. Šias procedūras dažniausiai atlieka specialistai ir jos gali palengvinti simptomus ilgesnį laiką.

 

Guminės juostos perrišimas

Guminės juostos perrišimas yra minimaliai invazinė procedūra, kurios metu aplink hemorojaus pagrindą uždedama nedidelė guminė juosta. Tai nutraukia jo aprūpinimą krauju, todėl hemorojus susitraukia ir po kelių dienų nukrenta. Procedūra yra gana neskausminga ir pasižymi dideliu sėkmės rodikliu.

 

Skleroterapija

Skleroterapija – tai procedūra, kurios metu į hemorojų įšvirkščiamas cheminis tirpalas. Dėl šio tirpalo hemorojus susitraukia ir išdžiūsta. Skleroterapija yra veiksminga mažo ir vidutinio dydžio hemorojaus gydymui ir gali būti atliekama ambulatoriškai. Komplikacijų rizika yra maža, tačiau gali prireikti pakartotinio gydymo.

 

Lazerio terapija

Lazerio terapija naudoja lazerio spindulį hemorojaus kraujagyslėms koaguliuoti. Dėl šios procedūros hemorojus susitraukia ir išnyksta. Lazerio terapija yra minimaliai invazinė ir turi trumpą atsigavimo laikotarpį. Jis tinka pacientams, ieškantiems greito palengvėjimo ir minimalaus diskomforto.

 

Infraraudonųjų spindulių koaguliacija

Infraraudonųjų spindulių koaguliacija yra metodas, kuris naudoja infraraudonąją šviesą hemorojaus kraujagyslėms koaguliuoti. Procedūra yra greita ir efektyvi gydant mažus ir vidutinio dydžio hemorojus. Jis gali būti atliekamas ambulatoriškai ir turi minimalų šalutinį poveikį.

 

Chirurginis pašalinimas

Sunkiais atvejais, kai kiti metodai neveiksmingi, gali prireikti chirurginio hemorojaus šalinimo. Hemorrhoidektomija yra chirurginė procedūra, kurios metu hemorojus visiškai pašalinamas. Ši procedūra atliekama taikant bendrąją arba vietinę nejautrą. Nors tai yra labiausiai invazinis variantas, jis suteikia ilgiausiai išliekančius rezultatus ir tinka sunkiais atvejais.

 

4. Prevencija

 

Išorinio hemorojaus prevencija yra būtina norint išvengti simptomų atsiradimo ir pasikartojimo.

Atlikę kelis paprastus veiksmus galite žymiai sumažinti riziką ir padėti išlaikyti sveiką gyvenimo būdą:

  • Sveikos mitybos laikymasis: įskaitant maistą, kuriame gausu skaidulų, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus ir ankštinius augalus;
  • Gerkite pakankamai vandens: stenkitės išgerti apie 2 litrus vandens per dieną;
  • Reguliarus fizinis aktyvumas su lengvais pratimais, tokiais kaip plaukimas ir vaikščiojimas;
  • Vengti ilgo sėdėjimo;
  • Vengti įtempimo tuštinimosi metu;
  • Tinkama higiena: naudokite drėgnus rankšluosčius be kvapiųjų medžiagų ir alkoholio arba nusiprauskite šiltu vandeniu po tuštinimosi;
  • Venkite sunkių daiktų kėlimo ir jėgos treniruočių.

 

Prevencija

 

5. Kada kreiptis į gydytoją?

 

Nors daugelį išorinių hemorojaus atvejų galima sėkmingai gydyti naminiais vaistais ir nereceptiniais vaistais, pasitaiko situacijų, kai būtina kreiptis į gydytoją. Laiku suteikta medicininė pagalba gali užkirsti kelią komplikacijų atsiradimui ir suteikti veiksmingesnį gydymą.

 

Stiprus skausmas ir diskomfortas

Jei jaučiate stiprų skausmą ir diskomfortą, kurio nepalengvina namų gynimo priemonės ar nereceptiniai skausmą malšinantys vaistai, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Stiprus skausmas gali būti trombozės hemorojaus ar kitos rimtos medicininės situacijos, į kurią reikia nedelsiant kreiptis, požymis.

 

Sunkus kraujavimas

Gausus kraujavimas iš išangės arba išmatose yra rimtas simptomas, dėl kurio būtinas medicininis įvertinimas. Kraujavimas gali būti sunkaus uždegimo, infekcijos ar kitų sveikatos problemų, kurias reikia diagnozuoti ir gydyti specialisto, požymis.

 

Simptomų pagerėjimo trūkumas

Jei po dviejų savaičių gydymo namuose hemorojaus simptomai nepalengvėja, reikia kreiptis į gydytoją. Pagerėjimo trūkumas gali reikšti, kad būklė yra sunkesnė ir reikalauja specializuoto gydymo.

 

Stiprus patinimas ir uždegimas

Uždegimas gali būti infekcijos ar kitos komplikacijos požymis, kurį turi įvertinti ir gydyti specialistas.

 

Tuštinimosi ir išmatų dažnio pokyčiai

Dėl išmatų dažnumo, formos ar konsistencijos pokyčių, kurie trunka ilgiau nei kelias dienas, taip pat būtina gydytojo konsultacija. Šie pokyčiai gali būti rimtesnių ligų, įskaitant gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį ar kitas žarnyno ligas, simptomai.

 

Lydintys simptomai

Jei atsiranda papildomų simptomų, tokių kaip karščiavimas, silpnumas, nepaaiškinamas svorio kritimas ar anemija, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Šie simptomai gali būti susiję su sunkesnėmis sveikatos būklėmis ir reikalauja neatidėliotino medicininio patikrinimo.

 

Išvada

 

Išorinio hemorojaus gydymas gali apimti įvairius metodus – nuo ​​namų gynimo priemonių ir vaistų iki specializuotų medicininių procedūrų. Sunkesniais atvejais arba simptomams nepalengvėjus, norint teisingai diagnozuoti ir veiksmingai gydyti, būtina laiku kreiptis į gydytoją.

 

ŠALTINIAI:

1. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment (25.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)
3. Mayo Clinic: Hemorrhoids: Symptoms (25.05.2024)