Hemorojus nestumo metu
Hemorojus yra viena iš labiausiai paplitusių anorektalinių ligų, kuria serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie atsiranda, kai tiesiosios žarnos ir išangės venos išsipučia ir išsiplečia. Šį padidėjimą gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant padidėjusį spaudimą dubens ir tiesiosios žarnos srityse.
Kodėl nėštumas padidina hemorojaus riziką?
Nėštumas – reikšmingų fizinių ir hormoninių pokyčių metas, galintis turėti įtakos įvairiems moters sveikatos aspektams. Viena iš dažniausių problemų nėštumo metu yra hemorojus.
Pažvelkime atidžiau į priežastis, dėl kurių padidėja hemorojaus rizika nėštumo metu:
1. Fizinis spaudimas
Viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių padidėja hemorojaus rizika nėštumo metu, yra fizinis spaudimas, kurį auganti gimda daro dubens venoms. Didėjant vaisiaus dydžiui ir svoriui, spaudimas apatinėje motinos kūno dalyje žymiai padidėja. Šis slėgis gali trukdyti normaliai kraujotakai ir sukelti tiesiosios žarnos bei išangės venų išsipūtimą.
2. Hormoniniai pokyčiai
Hormoniniai pokyčiai nėštumo metu taip pat vaidina svarbų vaidmenį hemorojaus vystymuisi. Hormonas progesteronas, kuris nėštumo metu gaminamas didesniais kiekiais, atpalaiduoja kraujagyslių sieneles. Dėl to venos gali išsiplėsti ir padidinti hemorojaus tikimybę. Be to, progesteronas gali sulėtinti tuštinimąsi, o tai padidina vidurių užkietėjimo riziką – dar vieną hemorojus skatinantį veiksnį.
3. Sumažėjęs fizinis aktyvumas
Daugelis nėščių moterų sumažina fizinį aktyvumą dėl diskomforto ar dėl medicininių priežasčių. Sumažėjęs aktyvumas gali sulėtinti kraujotaką ir prisidėti prie hemorojaus vystymosi. Reguliarus fizinis aktyvumas yra svarbus norint palaikyti normalią kraujotaką ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.
4. Padidėjęs kraujo tūris
Nėštumo metu moters organizme žymiai padidėja kraujo tūris, kad būtų palaikomas besivystantis vaisius. Šis padidėjęs kraujo kiekis daro papildomą spaudimą kraujagyslėms, įskaitant dubens srities venas.
5. Gimdymo proceso vaidmuo
Pats gimdymo procesas, ypač jei jis užsitęsęs ir reikalaujantis intensyvaus įtempimo, gali sukelti hemorojaus atsiradimą ar pablogėjimą. Slėgis ir įtampa gimdymo metu gali padidinti spaudimą tiesiosios žarnos venoms, todėl jos gali išsipūsti.
Hemorojaus simptomai
Hemorojaus simptomai nėščioms moterims gali skirtis priklausomai nuo būklės sunkumo ir individualių organizmo savybių:
- Skausmas ir diskomfortas – vienas dažniausių hemorojaus simptomų yra skausmas. Jis gali būti nuo lengvo iki sunkaus ir paprastai jaučiamas aplink išangę. Skausmas dažnai sustiprėja tuštinantis, ilgai sėdint ar fizinio krūvio metu;
- Niežulys ir dirginimas – niežulys dažniausiai atsiranda dėl venų uždegimo ir patinimo, taip pat odos aplink išangę dirginimo;
- Kraujavimas – kraujavimas gali būti nedidelis arba reikšmingas ir dažnai neskausmingas, tačiau jo buvimas reikalauja dėmesio ir gydytojo konsultacijos;
- Patinimas ir gabalėlių susidarymas – esant išoriniams hemorojus, dažnai stebimas patinimas ir kietų gumbelių susidarymas aplink išangę. Šie gabalėliai gali būti švelnūs ir skausmingi liečiant. Patinimas gali sukelti didelį diskomfortą ir apsunkinti kasdienę veiklą, pvz., sėdėjimą ir vaikščiojimą;
- Išskyros ir šlapinimasis – kai kurios moterys gali pastebėti padidėjusį drėgnumą ir išskyras aplink išangę, kurios yra susijusios su hemorojaus uždegimu. Ši drėgmė gali sukelti papildomą dirginimą ir niežėjimą.
Hemorojaus prevencija nėštumo metu
Hemorojaus prevencija nėštumo metu yra įmanoma keliomis paprastomis, bet veiksmingomis priemonėmis. Šios strategijos gali padėti sumažinti riziką ir palengvinti galimą diskomfortą.
1. Sveikos mitybos laikymasis
Mityba atlieka pagrindinį vaidmenį užkertant kelią hemorojus. Štai keletas pagrindinių rekomendacijų:
- Valgyti maistą, kuriame gausu skaidulų – vaisiai, daržovės, nesmulkinti grūdai ir ankštiniai augalai yra puikūs skaidulų šaltiniai. Skaidulos palaiko virškinimą ir palengvina tuštinimąsi, todėl sumažėja vidurių užkietėjimo ir atitinkamai hemorojaus rizika;
- Vengti rafinuoto ir perdirbto maisto – balta duona, makaronai ir saldumynai gali pabloginti vidurių užkietėjimą. Venkite jų arba vartokite saikingai;
- Hidratacija – visą dieną gerkite daug vandens. Tinkama hidratacija padeda suminkštinti išmatas ir palengvina jų prasiskverbimą per virškinamąjį traktą.
2. Tinkama zonos higiena ir priežiūra
Geros higienos laikymasis gali padėti išvengti hemorojaus ir sumažinti diskomfortą:
- Švelnus valymas – nuėję į tualetą išangei valyti naudokite drėgnas servetėles be kvapo arba vandens. Venkite agresyvių muilų ir kvapiųjų produktų, kurie gali dirginti odą;
- Šiltos vonios – trumpos šiltos vonios gali padėti sumažinti uždegimą ir palengvinti simptomus. Jei reikia, keletą kartų per dieną pamirkykite vonioje 10-15 minučių.
3. Daugiau dėmesio einant į tualetą
Įpročiai taip pat gali atlikti svarbų vaidmenį užkertant kelią hemorojus:
- Vengti pertempimo – tuštinantis per daug neįsitempkite. Dėl slėgio gali išsipūsti tiesiosios žarnos venos ir susidaryti hemorojus;
- Reguliariai eikite kaip reikiant – stenkitės nustatyti reguliarų tuštinimosi ritmą. Nelaikykite išmatų, kai jaučiate poreikį;
- Tinkama laikysena – eidami į tualetą naudokite nedidelę taburetę po kojomis. Tai gali padėti geriau ištiesinti tiesiąją žarną ir palengvinti tuštinimąsi.
4. Sumažinkite stresą ir įtampą
Stresas gali pabloginti daugelį sveikatos problemų, įskaitant hemorojus:
- Atsipalaidavimo technikos – praktikuokite tokias technikas kaip gilus kvėpavimas, meditacija ar joga, kad sumažintumėte stresą ir įtampą;
- Pakankamai miego – pakankamai pailsėk ir išsimiegok. Tinkamas miegas padeda organizmui atsigauti ir tinkamai veikti.
5. Dėvėkite tinkamus drabužius
Tinkama apranga taip pat gali padėti išvengti hemorojaus. Venkite aptemptų drabužių ir apatinių drabužių, kurie gali daryti spaudimą tiesiosios žarnos srityje. Dėvėkite laisvus ir kvėpuojančius audinius.
6. Didelio fizinio krūvio vengimas
Didelis fizinis krūvis gali padidinti spaudimą dubens venoms: jei įmanoma, nekelkite sunkių daiktų. Jei tenka kelti ką nors sunkaus, naudokite tinkamą techniką – sulenkite kelius ir kelkite kojomis, o ne nugara.
Hemorojaus gydymas nėštumo metu
Hemorojaus gydymas nėštumo metu yra subtilus procesas, nes reikia atsižvelgti į motinos ir kūdikio saugumą ir sveikatą. Štai keli saugūs ir veiksmingi hemorojaus gydymo būdai nėštumo metu:
1. Namų gynimo priemonės
Daugelis namų gynimo būdų gali padėti sumažinti hemorojaus simptomus:
- Ledo paketai – užtepus šalčio paketus ant pažeistos vietos galima sumažinti patinimą ir skausmą. Apvyniokite ledą rankšluosčiu ir 10-15 minučių patepkite hemorojus;
- Higiena – laikykite aplink išangę švarią ir sausą. Skalbimui naudokite švelnų, bekvapį muilą ir vandenį. Venkite agresyvių judesių ir trinties.
2. Produktai vietiniam naudojimui
Kremai ir tepalai
Naudokite kremus ir tepalus, kurių sudėtyje yra nėštumui saugių ingredientų, tokių kaip hamamelis arba hidrokortizonas. Jie gali sumažinti niežėjimą, skausmą ir uždegimą.
Slapios serveteles
Valymui po tuštinimosi naudokite hipoalergines drėgnas servetėles be alkoholio ir kvapiųjų medžiagų. Jie yra švelnesni už įprastą tualetinį popierių.
3. Vaistai
Prieš vartojant bet kokį vaistą, svarbu pasitarti su gydytoju:
- Skausmą malšinantys vaistai – skausmui malšinti gydytojas gali rekomenduoti saugius skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip acetaminofenas;
- Vidurius laisvinantys vaistai: kai kuriais atvejais gydytojas gali skirti lengvų vidurius laisvinančių vaistų ar skaidulų papildų, kad padėtų išvengti vidurių užkietėjimo.
Kada kreiptis medicininės pagalbos?
Nors daugelis hemorojaus atvejų gali būti gydomi namų gynimo priemonėmis ir keičiant gyvenimo būdą, yra situacijų, kai svarbu kreiptis į gydytoją. Laiku pasikonsultavus su gydytoju, galima išvengti komplikacijų ir skirti veiksmingesnį gydymą.
Štai kada turėtumėte susisiekti su specialistu:
- Stiprus ir nepakeliamas skausmas, kurio nepalengvina namų gynimo priemonės ar įprasti skausmą malšinantys vaistai;
- Sunkus ar užsitęsęs kraujavimas;
- Padidėjęs patinimas ir uždegimas;
- Tuštinimosi įpročių pasikeitimas
- Infekcijos požymiai
- Hemorojaus ligų istorija
Ko tikėtis po gimdymo?
Po gimdymo moters kūnas išgyvena daugybę pokyčių, kai atsigauna po nėštumo ir gimdymo. Hemorojus, atsiradęs ar pablogėjęs nėštumo metu, taip pat gali pakisti. Štai ko tikėtis ir kaip susidoroti su hemorojumi šiuo laikotarpiu:
1. Laipsniškas simptomų palengvėjimas
Daugelis moterų pastebi, kad po gimdymo hemorojaus simptomai pradeda mažėti. Taip yra dėl to, kad po kūdikio gimimo sumažėja spaudimas dubens venoms. Tačiau svarbu ir toliau taikyti tinkamas priežiūros ir prevencijos priemones.
2. Tęstinė priežiūra
Toliau naudokite namų gynimo priemones ir vietinius gydymo būdus, kurie buvo veiksmingi nėštumo metu. Šiltos vonios, ledo paketai ir kremai nuo hemorojaus gali padėti palengvinti simptomus ir pagreitinti atsigavimą.
3. Dieta ir drėkinimas
Po gimdymo svarbu laikytis sveikos mitybos, kurioje gausu skaidulų, ir gerti daug vandens. Tai padės palaikyti reguliarų tuštinimąsi ir išvengti vidurių užkietėjimo, dėl kurio gali pablogėti hemorojus.
4. Vidutinis fizinis aktyvumas
Kūno atsistatymui po gimdymo svarbus laipsniškas fizinio aktyvumo atnaujinimas. Pradėkite nuo lengvų pratimų, tokių kaip vaikščiojimas ir tempimas, palaipsniui didindami treniruočių intensyvumą ir trukmę.
5. Venkite ilgo sėdėjimo ir stovėjimo
Stenkitės vengti ilgo sėdėjimo ar stovėjimo, ypač pirmosiomis savaitėmis po gimdymo. Jei turite sėdėti ilgą laiką, naudokite minkštą pagalvę, kad sumažintumėte dubens venų spaudimą.
6. Medicininė priežiūra ir tyrimai
Jei po gimdymo hemorojus nepagerėja arba paūmėja simptomai, svarbu kreiptis į gydytoją. Jei reikia, gydytojas gali pasiūlyti daugiau specializuotų gydymo būdų ar procedūrų.
7. Specialūs klausimai žindant
Jei maitinate krūtimi, prieš vartojant bet kokį vaistą nuo hemorojaus svarbu pasitarti su gydytoju, kad įsitikintumėte, jog jie yra saugūs jūsų kūdikiui. Daugelis vietinių kremų ir tepalų yra saugūs, tačiau visada naudinga pasitarti su gydytoju.
8. Dubens dugno atkūrimas
Po gimdymo svarbu sutelkti dėmesį į dubens dugno raumenų atsistatymą. Kegelio pratimai gali padėti sustiprinti šiuos raumenis ir išvengti hemorojaus. Dėl tinkamų pratimų kreipkitės į gydytoją arba fizioterapeutą.
9. Ilgalaikė profilaktika
Po gimdymo ir toliau vadovaukitės sveiku gyvenimo būdu, kuris apima tinkamą mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą ir tinkamus higienos įpročius. Tai padės išvengti hemorojaus pasikartojimo ateityje.
Pogimdyvinis laikotarpis – moters organizmo atsigavimo ir prisitaikymo metas. Nėštumo metu išsivystęs hemorojus dažnai pradeda gerėti po gimdymo, tačiau norint visiškai pasveikti, svarbu nuolatinė priežiūra ir profilaktika.
Laikykitės rekomendacijų dėl namų gynimo būdų, vadovaukitės sveiku gyvenimo būdu ir, jei reikia, nedvejodami kreipkitės į medikus.
ŠALTINIAI:
1. Mayo Clinic: Pregnancy week by week (25.05.2024)
2. Healthline: What to Know About Pregnancy Hemorrhoids (25.05.2024)