Žolelių receptai nuo hemorojaus
Hemorojus yra dažna problema, kuri gali sukelti didelį diskomfortą ir skausmą. Laimei, gamta siūlo daugybę vaistažolių sprendimų, kurie gali padėti palengvinti simptomus. Šiame straipsnyje apžvelgsime įvairias vaistažoles nuo hemorojaus, kurias galite išbandyti namuose.
1. Ramunėlių arbata
Ramunėlės (Matricaria chamomilla) – viena žinomiausių vaistinių žolelių pasaulyje, naudojama tūkstantmečius dėl priešuždegiminių, antioksidacinių ir raminančių savybių. Sergant hemorojais, ramunėlių arbata gali pasiūlyti daug naudos mažindama uždegimą ir malšindama skausmą.
Kaip paruošti ramunėlių arbatą
Ingridientai:
- 1 valgomasis šaukštas džiovintų ramunėlių žiedų
- 250 ml verdančio vandens
Paruošimas:
- Į stiklinę įdėkite ramunėlių.
- Užpilkite verdančiu vandeniu.
- Palikite 10-15 minučių mirkti.
- Nukoškite ir gerkite du kartus per dieną.
Saugumas ir šalutinis poveikis
Ramunėlės paprastai yra saugios daugumai žmonių, tačiau jas reikia vartoti atsargiai asmenims, alergiškiems Asteraceae/Compositae šeimos augalams (pvz., ambrozijai, chrizantemoms, ramunėlėms).
2. Alavijų gelis
Alavijas (Aloe barbadensis Miller) yra augalas, kuris buvo naudojamas šimtmečius dėl savo gydomųjų savybių. Jame yra įvairių biologiškai aktyvių junginių, įskaitant vitaminus, mineralus, fermentus ir aminorūgštis. Šie komponentai turi priešuždegiminį, antiseptinį ir gydomąjį poveikį. Aloe vera gelio tepimas hemorojus gali padėti sumažinti skausmą, patinimą ir uždegimą.
Kaip paruošti Alavijų gelis
Ingridientai:
- Švieži alavijo lapai
Paruošimas:
- Gerai nuplaukite lapą.
- Perpjaukite išilgai ir nuimkite gelį.
- Tepkite gelį tiesiai ant hemorojaus.
- Pakartokite 2-3 kartus per dieną.
Alavijas paprastai yra saugus išoriniam naudojimui, tačiau kai kuriems žmonėms jis gali sukelti alergines reakcijas. Visada išbandykite nedidelį gelio kiekį ant odos, prieš jį plačiai naudodami. Jei atsiranda paraudimas ar sudirginimas, nutraukite naudojimą.
3. Sėdi vonia su žolelėmis
Sėdimosios vonios su žolelėmis – senovinis būdas palengvinti hemorojaus simptomus. Jie padeda palengvinti hemorojaus simptomus dėl žolelių šilumos ir gydomųjų savybių. Vandens šiluma pagerina cirkuliaciją paveiktoje vietoje, o tai padeda išgydyti ir mažina uždegimą. Žolelių pridėjimas sustiprina šį poveikį, suteikia papildomos priešuždegiminės ir raminančios naudos.
Kaip paruošti sėdimąją vonią su žolelėmis
Ingridientai:
- 1 puodelis sausos ąžuolo žievės
- 1 puodelis džiovintos hamamelio žievės
- 1 puodelis džiovintų ramunėlių žiedų
- 5 litrai vandens
Paruošimas:
- Sudėkite žoleles į didelį puodą.
- Įpilkite vandens ir virkite 15-20 minučių.
- Leiskite atvėsti iki šiltos temperatūros.
- Nukoškite ir supilkite į vonią.
- Sėdėkite vonioje 15-20 minučių.
Naudojamų žolelių nauda
Ąžuolo žievė
Ąžuolo (Quercus robur) žievėje yra taninų, kurie turi sutraukiančių ir priešuždegiminių savybių. Jie padeda sumažinti patinimą ir dirginimą, o tai ypač naudinga sergant hemorojumi.
Hamamelio žievė
Hamamelio žievė (Hamamelis virginiana) yra žinoma dėl savo sutraukiančių savybių. Jis padeda sugriežtinti kraujagysles ir sumažinti uždegimą bei kraujavimą, kartu malšindamas skausmą.
Ramunė
Ramunėlės (Matricaria chamomilla) suteikia voniai priešuždegiminių ir raminančių savybių, kurios padeda sumažinti dirginimą ir skatina gijimą.
Kaip naudotis sėdimomis voniomis
Sitz vonios turėtų būti naudojamos du ar tris kartus per dieną, kad rezultatai būtų optimalūs. Svarbu, kad vanduo būtų šiltas, bet ne karštas, kad būtų išvengta tolesnio hemorojaus dirginimo. Po vonios švelniai nusausinkite pažeistą vietą minkštu skudurėliu.
Papildomi patarimai
Siekiant didesnio komforto ir naudos, į vonią galite įlašinti kelis lašus levandų arba arbatmedžio eterinio aliejaus. Šie aliejai turi papildomų antiseptinių ir raminančių savybių, kurios gali padėti gijimo procesui.
4. Arbatmedžio aliejus
Arbatmedžio aliejus (Melaleuca alternifolia) yra žinomas dėl savo galingų antiseptinių, priešuždegiminių ir antibakterinių savybių. Naudojamas įvairioms odos problemoms gydyti, taip pat gali veiksmingai palengvinti hemorojaus simptomus.
Arbatmedžio aliejuje yra terpeno angliavandenilių, kurie turi antimikrobinių ir priešuždegiminių savybių. Šie junginiai gali padėti sumažinti uždegimą ir užkirsti kelią infekcijai paveiktoje vietoje.
Kaip naudoti arbatmedžio aliejų
Arbatmedžio aliejaus naudojimas gydant hemorojus yra veiksmingas, kai jis derinamas su nešikliu, pavyzdžiui, kokosų aliejumi, kuris taip pat turi raminančių ir antibakterinių savybių.
Kaip paruošti arbatmedžio aliejaus mišinį:
- Švariame dubenyje sumaišykite kelis lašus arbatmedžio aliejaus su šaukštu kokosų aliejaus.
- Gerai išmaišykite, kol susidarys vienalytė masė.
- Nedidelį kiekį mišinio užtepkite tiesiai ant hemorojaus.
- Norėdami gauti geriausius rezultatus, pakartokite procedūrą du kartus per dieną.
Atsargumo priemonės
Arbatmedžio aliejus yra labai koncentruotas ir netinkamai atskiestas gali sudirginti odą. Prieš naudojimą visada praskieskite jį nešikliu ir nedidelį kiekį užtepkite ant odos, kad patikrintumėte galimas alergines reakcijas. Jei atsiranda paraudimas ar sudirginimas, nutraukite naudojimą.
5. Arklio kaštonų arbata
Paprastasis kaštonas (Aesculus hippocastanum) yra tradicinė priemonė hemorojui ir kitoms venų ligoms gydyti. Pagrindinė arklių kaštonų veiklioji medžiaga yra escinas, pasižymintis venotoninėmis, priešuždegiminėmis ir edemą mažinančiomis savybėmis. Šios savybės padeda sumažinti hemorojaus patinimą ir uždegimą bei stiprina kraujagyslių sieneles.
Kaip naudoti arklio kaštoną
Arklio kaštonas gali būti naudojamas įvairiomis formomis – kaip arbata, tinktūra ar tepalas. Štai kaip pasigaminti arklių kaštonų arbatos, kuri gali padėti palengvinti hemorojaus simptomus:
Ingridientai:
- 1 valgomasis šaukštas džiovinto arklio kaštono
- 250 ml vandens
Paruošimas:
- Arklio kaštoną įdėkite į stiklinę.
- Užpilkite verdančiu vandeniu.
- Palikite 10-15 minučių mirkti.
- Nukoškite ir gerkite kartą per dieną.
Saugumas ir šalutinis poveikis
Arklio kaštonas paprastai yra saugus daugumai žmonių, kai naudojamas rekomenduojamomis dozėmis. Tačiau didelėmis dozėmis arba ilgalaikiu naudojimu jis gali sukelti šalutinį poveikį, pvz., skrandžio sutrikimą ar odos sudirginimą.
6. Medetkų tepalas
Medetkos (Calendula officinalis) yra populiari žolė, žinoma dėl daugybės naudingų savybių. Jame yra daug biologiškai aktyvių junginių, įskaitant flavonoidus, triterpenoidus ir karotenoidus, kurie turi stiprų priešuždegiminį ir antiseptinį poveikį.
Kaip paruošti medetkų tepalą
Pagaminti medetkų tepalą namuose paprasta ir galima naudoti šviežias arba džiovintas medetkų gėles:
Ingridientai:
- 1 puodelis džiovintų medetkų žiedų
- 250 ml alyvuogių aliejaus
- 1 valgomasis šaukštas bičių vaško
Paruošimas:
- Sumaišykite medetkų žiedus su alyvuogių aliejumi švariame dubenyje.
- Kaitinkite ant silpnos ugnies 1 valandą, atsargiai, kad neužvirtų.
- Sviestą nukoškite ir suberkite bičių vašką.
- Ištirpinkite vašką ir gerai išmaišykite.
- Leiskite mišiniui atvėsti ir sutirštėti.
- Tepalą tepkite paveiktą vietą du kartus per dieną.
Siekiant didesnio veiksmingumo, į tepalą galite įlašinti kelis lašus levandų ar arbatmedžio eterinio aliejaus. Šie aliejai turi papildomų antiseptinių ir raminančių savybių, kurios gali padėti gijimo procesui.
7. Dilgėlių arbata
Dilgėlė (Urtica dioica) yra žinoma dėl daugybės gydomųjų savybių, įskaitant gebėjimą sumažinti uždegimą ir skatinti kraujotaką. Dilgėlėse yra daug antioksidantų, vitaminų (ypač vitamino C ir K) ir mineralų, tokių kaip geležis ir kalcis.
Kaip pasigaminti dilgėlių arbatą
Ingridientai:
- 1 valgomasis šaukštas sausų dilgėlių lapų
- 250 ml verdančio vandens
Paruošimas:
- Į stiklinę suberkite dilgėles.
- Užpilkite verdančiu vandeniu.
- Palikite 10-15 minučių mirkti.
- Nukoškite ir gerkite du kartus per dieną.
Atsargumo priemonės
Dilgėlė yra saugi daugeliui žmonių, tačiau ji gali sukelti alergines reakcijas. Jei esate alergiškas dilgėlėms ar kitiems Urticaceae šeimos augalams, venkite jo vartoti. Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami gydymą žolelėmis, ypač jei turite lėtinių sveikatos problemų ar vartojate vaistus.
8. Žolelių kompresai
Kompresai su vaistažolių mišiniu – viena efektyviausių priemonių vietiniam hemorojaus gydymui. Jie greitai malšina skausmą, mažina uždegimą ir padeda išgydyti paveiktą vietą. Kompresuose derinant įvairias žoleles galima žymiai pagerinti jų gydomąjį poveikį.
Kaip paruošti žolelių kompresą
Žolelių kompresui nuo hemorojaus paruošti naudosime tris stiprias žoleles: ramunėlę, dilgėlę, ąžuolo žievę. Šios žolės žinomos dėl savo priešuždegiminių, antiseptinių ir raminančių savybių.
Ingridientai:
- 1 valgomasis šaukštas džiovintų ramunėlių žiedų
- 1 valgomasis šaukštas sausų dilgėlių lapų
- 1 valgomasis šaukštas sausos ąžuolo žievės
- 500 ml vandens
Paruošimas:
- Sumaišykite žoleles ir sudėkite į puodą.
- Įpilkite vandens ir virkite 15-20 minučių.
- Leiskite atvėsti ir perkoškite.
- Žolelių nuoviru suvilgykite kompresą ir 15-20 minučių padėkite ant hemorojaus.
Atsargumo priemonės
Gamindami mikstūrą, visada naudokite šviežias arba tinkamai laikytas žoleles. Išbandykite nedidelį odos plotą, kad patikrintumėte galimas alergines reakcijas į žoleles. Jei atsiranda paraudimas ar sudirginimas, nutraukite naudojimą.
Žolelių preparatai nuo hemorojaus yra natūralus ir veiksmingas būdas palengvinti simptomus. Prieš pradedant bet kokį gydymą, ypač jei simptomai sunkėja arba trunka ilgai, svarbu pasitarti su gydytoju. Tikimės, kad šie receptai padės rasti palengvėjimą ir paguodą.
ŠALTINIAI:
1. Healthline: Hemorrhoids Home Remedies and OTC Treatment (24.05.2024)
2. Healthline: Tea Tree Oil for Hemorrhoids (24.05.2024)
3. Healthline: Essential Oils for Hemorrhoids (24.05.2024)