Hemorojus yra dažna sveikatos problema, kuri paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje. Jie gali sukelti didelį diskomfortą ir skausmą, o simptomų trukmė kiekvienam žmogui labai skiriasi. Šiame straipsnyje mes išsamiai apžvelgsime, kiek ilgai trunka hemorojus ir kokie veiksniai turi įtakos jų trukmei.

 

1. Kiek laiko trunka hemorojus?

 

Hemorojaus trukmė gali labai skirtis priklausomai nuo daugelio veiksnių, įskaitant hemorojaus tipą, būklės sunkumą ir taikomą gydymą. Svarbu pažymėti, kad kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja skirtingai, o atsigavimo laikas yra griežtai individualus.

 

Vidinis hemorojus

Vidinis hemorojus dažnai gyja greičiau nei išorinis hemorojus. Lengvais atvejais jie gali išnykti per kelias dienas ar savaitę. Sunkesniais atvejais, kai prolapsuoja vidinis hemorojus, gydymas gali trukti kelias savaites.

 

Išorinis hemorojus

Išorinis hemorojus gali užgyti ilgiau, ypač jei susidaro kraujo krešuliai (trombozuoti hemorojus). Paprastai negydomas išorinis hemorojus gali išgyti per dvi ar keturias savaites. Jei reikalinga medicininė intervencija, pvz., pašalinti krešulį, atsigavimo laikas gali sutrumpėti.

 

2. Kokie veiksniai turi įtakos trukmei?

 

Hemorojaus trukmę gali įtakoti daugybė veiksnių. Šių veiksnių supratimas yra veiksmingo būklės valdymo ir gydymo pagrindas.

 

Būklės sunkumas

 

Hemorojaus sunkumas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių, kiek jie truks. Lengvi hemorojaus atvejai, kai uždegimas ir kraujavimas yra minimalus, paprastai greitai atsigauna tinkamai gydant ir pakeitus gyvenimo būdą.

Sunkesniems atvejams, susijusiems su dideliu uždegimu, iškritusiais vidiniais hemorojais ar trombuotais išoriniais hemorojais, gali prireikti ilgesnio atsigavimo laiko ir intensyvesnio gydymo.

 

Dieta ir hidratacija

 

Dieta ir hidratacija

 

Dieta vaidina svarbų vaidmenį gydant hemorojus. Daug skaidulų turinti dieta padeda suminkštinti išmatą ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui, o tai gali sumažinti hemorojaus spaudimą ir pagreitinti gijimą. Taip pat svarbu gerti pakankamai vandens, nes hidratacija palaiko normalią žarnyno veiklą ir apsaugo nuo kietų išmatų.

 

Fizinė veikla

 

Reguliarus fizinis aktyvumas yra svarbus norint palaikyti sveiką kraujotaką ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui, o tai gali sumažinti hemorojaus paūmėjimo riziką. Sėdimas gyvenimo būdas gali pabloginti būklę ir pailginti sveikimo laiką. Netgi lengvi pratimai, tokie kaip vaikščiojimas, gali būti naudingi.

 

Gydymo metodai

 

Gydymo metodų pasirinkimas taip pat gali turėti įtakos hemorojaus trukmei. Medicininės procedūros, tokios kaip guminės juostos perrišimas, skleroterapija ir infraraudonųjų spindulių koaguliacija, gali pasiūlyti greitesnį palengvėjimą ir trumpesnį atsigavimo laiką nei konservatyvūs metodai.

 

Blogi įpročiai ir stresas

 

Blogi įpročiai, tokie kaip rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas ir netaisyklinga laikysena sėdint ant tualeto, gali pabloginti hemorojus. Stresas taip pat gali turėti įtakos, nes jis gali sukelti įtampą ir pabloginti simptomus.

 

Individualios savybės

 

Individualios fiziologinės savybės taip pat gali turėti įtakos hemorojaus trukmei. Genetinis polinkis, amžius ir bendra sveikatos būklė gali nulemti, kaip greitai organizmas atsigaus nuo hemorojaus.

 

3. Hemorojaus gydymas

 

Hemorojaus gydymas priklauso nuo būklės sunkumo ir paciento patiriamų simptomų. Siekiant sumažinti diskomfortą ir pagreitinti atsigavimą, gali būti taikomi įvairūs metodai.

 

Šie metodai svyruoja nuo namų gynimo priemonių iki medicininių procedūrų.

 

Nereceptiniai vaistai

 

  • Kremai ir tepalai: vietiniai kremai, tokie kaip hidrokortizono kremai, gali sumažinti uždegimą ir niežėjimą;
  • Žvakutės: Žvakutės taip pat gali padėti palengvėti, nes vaistus tiekiama tiesiai į pažeistą vietą;
  • Skausmą malšinantys vaistai: Acetaminofenas arba ibuprofenas gali padėti sumažinti skausmą ir sumažinti uždegimą.

 

Namų gynimo priemonės

 

Namų gynimo priemonės taip pat gali būti veiksmingos gydant hemorojus:

  • Šiltos vonios: sėdimos vonios šiltame vandenyje 15-20 minučių kelis kartus per dieną gali padėti sumažinti uždegimą ir skausmą;
  • Šalti kompresai: ledo arba šaltų kompresų uždėjimas ant pažeistos vietos gali padėti sumažinti patinimą ir sumažinti skausmą;
  • Skaidulos: Padidėjęs skaidulų suvartojimas laikantis dietos ar papildų gali padėti suminkštinti išmatą ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.

 

Medicininės procedūros

 

Medicininės procedūros

 

Jei konservatyvūs metodai nepadeda, gali prireikti atlikti medicinines procedūras:

  • Guminės juostos perrišimas: ši procedūra apima mažų guminių juostelių uždėjimą aplink vidinio hemorojaus pagrindą, nutraukiant kraujo tiekimą ir sukeliant jų susitraukimą;
  • Skleroterapija: šios procedūros metu į hemorojų suleidžiamas cheminis tirpalas, dėl kurio susitraukia kraujagyslės;
  • Infraraudonųjų spindulių koaguliacija: naudojant infraraudonųjų spindulių šviesą, mažinamas vidinis hemorojus;
  • Chirurginė intervencija: sunkiais atvejais gali prireikti chirurginio hemorojaus pašalinimo, vadinamo hemoroidektomija.

 

Alternatyvūs gydymo metodai

 

Kai kuriems pacientams palengvėjimą randa alternatyvūs metodai, tokie kaip akupunktūra ir homeopatija. Nors moksliniai šių metodų veiksmingumo įrodymai yra riboti, jie gali pasiūlyti papildomų galimybių palengvinti simptomus.

 

4. Kada kreiptis medicininės pagalbos?

 

Nors daugelį hemorojaus atvejų galima gydyti naminiais vaistais ir nereceptiniais vaistais, pasitaiko situacijų, kai būtina kreiptis į medikus.

 

Šių atvejų atpažinimas yra labai svarbus norint išvengti komplikacijų ir užtikrinti veiksmingą gydymą.

 

Nuolatinis arba sunkus kraujavimas

Vienas iš svarbiausių požymių, kad turėtumėte kreiptis į gydytoją, yra nuolatinis arba gausus kraujavimas iš išangės. Nors mažas kraujo kiekis išmatose yra dažnas hemorojus, stiprus ar užsitęsęs kraujavimas gali būti rimtos problemos, tokios kaip išangės įtrūkimai, polipai ar net storosios žarnos vėžys, požymis. Jei išmatose pastebėjote didelį kiekį kraujo ar kraujo, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

 

Stiprus skausmas

Stiprus arba stiprėjantis skausmas išangės srityje gali būti tokios komplikacijos požymis, kaip trombuotas išorinis hemorojus, kurio metu susidaro kraujo krešulys. Ši būklė reikalauja medicininės intervencijos, kad būtų išvengta tolesnio pablogėjimo ir būtų sumažintas skausmas.

 

Iškritęs hemorojus

Jei vidinis hemorojus prolapsuoja už išangės ribų ir negali būti įtrauktas, tai gali sukelti didelį diskomfortą ir sukelti infekciją arba audinių nekrozę. Prolapsuojantis hemorojus reikalauja medicininio įvertinimo ir dažnai specifinio gydymo.

 

Namų gynimo priemonių neveiksmingumas

Jei namuose vartojami vaistai ir nereceptiniai vaistai nepalengvina simptomų per dvi savaites, patartina kreiptis į gydytoją. Dėl užsitęsusio uždegimo ir diskomforto gali prireikti agresyvesnių gydymo metodų.

 

Infekcijos simptomai

Jei yra infekcijos požymių, tokių kaip karščiavimas, paraudimas, patinimas arba pūlių išsiskyrimas iš išangės, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Infekcijos gali greitai išsivystyti ir sukelti rimtų komplikacijų.

 

Neaiški diagnozė

Jei nesate tikri, ar jūsų simptomus sukėlė hemorojus ar kita būklė, svarbu kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų tikslią diagnozę. Kai kurios žarnyno ir išangės ligos turi panašius simptomus ir reikalauja kitokio gydymo.

 

Anksti kreipiantis medicininės pagalbos dėl hemorojaus galima išvengti komplikacijų ir užtikrinti greitesnį pasveikimą.

 

5. Hemorojaus profilaktika

 

Siekiant išvengti diskomforto ir galimų komplikacijų, būtina užkirsti kelią hemorojus. Jei laikysitės kelių paprastų, bet veiksmingų strategijų, galite žymiai sumažinti hemorojaus išsivystymo riziką.

 

Sveikos mitybos palaikymas

 

Valgyti maistą, kuriame gausu skaidulų, yra viena iš svarbiausių profilaktikos priemonių. Skaidulos padeda suminkštinti išmatas ir palengvina jų praėjimą per žarnyną, taip sumažindamos spaudimą venoms išangės srityje. Maisto, kuriame gausu skaidulų, pavyzdžiai yra vaisiai, daržovės, sveiki grūdai ir ankštiniai augalai.

 

Gerti pakankamai vandens

 

Gerti pakankamai vandens

 

Hidratacija yra labai svarbi norint, kad išmatos būtų minkštos. Išgėrus bent aštuonias stiklines vandens (apie 2 litrus) per dieną, galima išvengti vidurių užkietėjimo ir sumažinti spaudimą hemorojui.

 

Reguliarus fizinis aktyvumas

 

Reguliarus fizinis aktyvumas palaiko sveiką kraujotaką ir gali užkirsti kelią vidurių užkietėjimui, kuris yra svarbus hemorojaus prevencijos veiksnys. Netgi vidutinio sunkumo pratimai, tokie kaip vaikščiojimas ir plaukimas, gali turėti teigiamą poveikį.

 

Vengti ilgo sėdėjimo

 

Ilgas sėdėjimas, ypač tualete, gali padidinti spaudimą išangės ir tiesiosios žarnos venoms. Norint išvengti hemorojaus vystymosi, svarbu vengti ilgo sėdėjimo, reguliariai daryti pertraukas ir mankštintis.

 

Dubens dugno stiprinimo pratimai

 

Dubens dugną stiprinantys pratimai, pavyzdžiui, Kėgelio pratimai, gali pagerinti šios srities raumenų tonusą ir sumažinti hemorojaus riziką. Šie pratimai padeda palaikyti sveiką kraujotaką ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.

 

Išlaikyti sveiką svorį

 

Perteklinis svoris gali padidinti spaudimą venoms išangės srityje ir prisidėti prie hemorojaus vystymosi.

 

Venkite sunkaus kėlimo

 

Sunkių daiktų kėlimas gali padidinti spaudimą pilvo srityje ir sukelti hemorojų. Jei turite kelti svorius, naudokite tinkamą techniką ir venkite pernelyg didelio krūvio.

 

Tinkama higiena tualete

 

Norint išvengti dirginimo ir infekcijų, kurios gali pabloginti hemorojus, svarbu laikytis geros tualeto higienos. Naudojant minkštą tualetinį popierių ar drėgnas servetėles ir vengiant šiurkštaus šveitimo, galima išvengti problemų.

 

Išvada

 

Galiausiai atsakymas į klausimą „kiek ilgai gali tęstis hemorojus“ priklauso nuo daugelio veiksnių. Tinkamai gydydami ir pakeitę gyvenimo būdą, daugelis žmonių gali greitai ir veiksmingai valdyti būklę. Tačiau, jei turite ilgalaikių ar sunkių simptomų, nedvejodami kreipkitės į gydytoją.

 

ŠALTINIAI:

1. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)
2. Mayo Clinic: Hemorrhoids  (25.05.2024)
3. Webmd: Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment (25.05.2024)
4. NHS: Understanding Hemorrhoids (25.05.2024)