Išorinis hemorojus simptomai
Išorinis hemorojus yra dažna liga, kuria serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Tai yra venų varikozė išangės ir tiesiosios žarnos srityje, kuri gali sukelti didelį diskomfortą ir skausmą. Simptomai svyruoja nuo lengvo skausmo ir niežėjimo iki kraujavimo ir sunkaus uždegimo.
Šiame straipsnyje mes išsamiai apžvelgsime įvairius išorinio hemorojaus simptomus, jų atsiradimo priežastis, taip pat gydymo ir profilaktikos galimybes.
1. Skausmas ir diskomfortas
Skausmas yra vienas iš labiausiai paplitusių išorinio hemorojaus simptomų. Skausmas dažniausiai jaučiamas išangės srityje ir gali būti įvairaus intensyvumo – nuo lengvo iki stipraus. Jis dažnai paūmėja tuštinimosi metu arba ilgai sėdint.
Skausmo tipai
Išorinio hemorojaus skausmas gali būti suskirstytas į keletą tipų:
- Aštrus skausmas: jis atsiranda staiga ir gali būti labai stiprus. Jis dažnai siejamas su trombuotais hemorojais, kai hemorojaus viduje susidaro kraujo krešulys, sukeliantis stiprų skausmą ir patinimą;
- Nuobodus skausmas: Šio tipo skausmas yra ilgalaikis ir vidutinio intensyvumo. Jis gali būti nuolatinis ir pablogėti dėl spaudimo paveiktai vietai, pavyzdžiui, sėdint ar fiziniam aktyvumui.
Kaip susidoroti su skausmu:
- Vietiniai anestetikai: tepalai ir kremai;
- Karštos sėdimos vonios;
- Skausmą malšinantys vaistai: ibuprofenas arba paracetamolis.
2. Niežulys ir dirginimas
Niežulys ir dirginimas yra du dažniausiai pasitaikantys ir nemalonūs išorinio hemorojaus simptomai. Jie gali būti nuo lengvo iki labai intensyvaus, dažnai sukeliantys didelį diskomfortą ir nepatogumus.
Niežėjimo atsiradimo priežastys
Išorinio hemorojaus niežėjimą gali sukelti keli veiksniai:
- Odos dirginimas;
- Gleivių išsiskyrimas: kai kuriais atvejais hemorojus gali sukelti nedidelį gleivių išsiskyrimą iš išangės, sukeldamas dirginimą ir niežėjimą;
- Prasta higiena: Prasta higiena gali sukelti išmatų dalelių kaupimąsi aplink išangę, o per didelė higiena gali pašalinti apsauginį odos sluoksnį ir sukelti tolesnį dirginimą.
Kaip susidoroti su niežuliu:
- Tepalai: naudojant kremus ir tepalus su hidrokortizonu ar kitais raminančiais ingredientais galima sumažinti uždegimą ir niežulį;
- Šiltos vonios kelis kartus per dieną;
- Laikykitės geros higienos: švelniai nuvalykite išangės sritį minkšta šluoste ir šiltu vandeniu be muilo, kad išvengtumėte tolesnio dirginimo. Venkite agresyvių valymo priemonių, kurios gali pabloginti būklę.
3. Kraujavimas
Kraujavimas yra vienas iš pagrindinių išorinio hemorojaus simptomų ir gali sukelti didelį stresą bei nerimą. Nors kraujavimas dažnai nėra rimtas, jį visada reikia aptarti su medicinos specialistu, kad būtų pašalintos kitos galimai rimtos priežastys.
Kraujavimas iš išorinio hemorojaus dažniausiai matomas ir atrodo kaip ryškiai raudonas kraujas:
- Ant tualetinio popieriaus: po tuštinimosi ant tualetinio popieriaus dažnai matosi kraujas;
- Unitazo dubenyje: Kraujas gali atsirasti ir unitazo dubenyje, ypač jei kraujavimas intensyvesnis.
Kraujavimo priežastys
Trauma tuštinimosi metu
Per didelis įtempimas ir trintis tuštinimosi metu gali suplėšyti jautrias hemorojaus venas ir audinius ir sukelti kraujavimą.
Lėtinis vidurių užkietėjimas
Vidurių užkietėjimas padidina spaudimą išangės ir tiesiosios žarnos venoms.
Dirginimas ir uždegimas
Uždegę ir sudirgę hemorojus yra labiau linkę kraujuoti esant minimaliam spaudimui ar traumoms.
4. Gumbeliai ir mazgeliai
Gumbeliai ir mazgeliai yra dažni išorinio hemorojaus simptomai ir gali sukelti didelį diskomfortą bei kančią. Juos sukelia išsiplėtusios ir uždegusios venos išangės srityje, dėl kurių aplink išangę susidaro išsipūtę mazgeliai arba gumbai.
Išorinio hemorojaus iškilimai ir mazgeliai turi keletą būdingų bruožų:
- Išvaizda: jie dažnai matomi ir gali būti jaučiami kaip minkšti arba kieti gabalėliai aplink išangę. Jų spalva gali skirtis nuo normalios odos spalvos iki tamsesnių atspalvių, priklausomai nuo uždegimo laipsnio ir trombozės;
- Dydžiai: iškilimų ir mazgelių dydis gali skirtis nuo mažų ir vos pastebimų iki didelių ir gerokai išsipūtusių;
- Švelnumas: šie mazgeliai gali būti jautrūs liesti ir sukelti skausmą sėdint, einant ar tuštinant.
Jų atsiradimo priežastys:
- Padidėjęs slėgis: padidėjęs slėgis išangės venose, kuris gali atsirasti dėl vidurių užkietėjimo, ilgo sėdėjimo ar sunkaus fizinio krūvio, dėl kurio išsiplečia venos ir susidaro guzeliai;
- Trombozė: kai kuriais atvejais mazguose gali susidaryti kraujo krešulys (trombas), todėl jie tampa kieti ir labai skausmingi. Ši būklė vadinama tromboziniu hemorojumi.
5. Pilnumo jausmas
Pilnumo pojūtis dažnai apibūdinamas kaip spaudimo ar sunkumo jausmas išangėje ir tiesiojoje žarnoje, kurį gali lydėti noras dažnai tuštintis.
Tai gali būti dėl kelių veiksnių:
- Venų varikozė: išsiplėtusios ir uždegiminės išangės ir tiesiosios žarnos venos gali sukelti spaudimo ir pilnumo jausmą. Taip yra dėl padidėjusio venų tūrio ir patinimų, kurie užima papildomos vietos išangės srityje;
- Uždegimas ir patinimas;
- Trombozinis hemorojus: Esant trombuotam hemorojui, kuriame yra kraujo krešulys, pilnumo jausmas gali būti dar ryškesnis ir lydimas skausmo bei diskomforto.
Simptomai
Nuolatinis kažko jausmas išangėje
Šis jausmas gali būti nuolatinis ir nepalengvėti net po tuštinimosi.
Noras dažnai tuštintis
Pilnumo jausmas gali sukelti klaidingą norą dažnai tuštintis, o tai gali sukelti bergždžias pastangas ir papildomą diskomfortą.
Diskomfortas sėdint
Šis simptomas gali pasunkėti ilgai sėdint dėl padidėjusio spaudimo ant išangės.
6. Dirginimas ir uždegimas
Šie simptomai dažniausiai atsiranda dėl padidėjusio slėgio išangės venose ir uždegiminio proceso, vykstančio audiniuose aplink išangę.
Sudirginimo ir uždegimo priežastys
Fizinė trintis
Ilgai sėdint ar vaikščiojant, hemorojus gali trintis į drabužius ir sukelti dirginimą bei uždegimą.
Atšiaurių ar kvepiančių produktų naudojimas
Naudojant šiurkštų tualetinį popierių ar kvepiančius produktus, gali sudirginti jautri oda aplink išangę.
Infekcijos
Retais atvejais uždegimą gali sukelti bakterinės infekcijos, kurios sukelia papildomą dirginimą ir patinimą.
Simptomai
- Paraudimas ir patinimas: oda aplink išangę gali būti raudona ir patinusi dėl uždegimo;
- Deginimas ir niežėjimas: dažnai atsiranda deginimo ir niežėjimo pojūčiai, kurie gali būti labai nemalonūs ir sunkiai ignoruojami;
- Odos jautrumas: oda aplink išangę gali būti itin jautri ir skausminga liečiant.
7. Komplikacijos
Išorinio hemorojaus komplikacijos pasitaiko retai, tačiau atsiradusios gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ir gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Dažniausia komplikacija yra trombozė.
Trombozinis hemorojus
Trombozinis hemorojus yra dažniausia komplikacija. Jie susidaro, kai išoriniame hemorojuje susidaro kraujo krešulys (trombas), sukeliantis:
- Stiprus skausmas: trombozės hemorojaus skausmas yra stiprus ir aštrus, dažnai apibūdinamas kaip pulsuojantis. Gali pasunkėti sėdint, vaikštant ir tuštinantis;
- Kieti mazgeliai: trombui susidarius aplink išangę atsiranda kietų, skausmingų mazgų, kurie aiškiai matomi;
- Mėlyna-violetinė spalva: pažeista vieta dažnai keičia spalvą į mėlynai violetinę dėl sutrikusio kraujo tiekimo ir kraujo kaupimosi hemorojuje.
Infekcija
Nors ir retai, infekcija yra galima išorinio hemorojaus komplikacija. Uždegimas ir dirginimas gali sutrikdyti odos barjerą ir sudaryti sąlygas bakterinei infekcijai, dėl kurios:
- Paraudimas ir patinimas;
- Pūlingi dariniai: sunkiais atvejais iš pažeistos vietos gali atsirasti pūlių ir išskyrų;
- Karščiavimas: vietinė infekcija gali šiek tiek padidinti kūno temperatūrą.
Išopėjimas
Dar viena galima komplikacija yra hemorojaus išopėjimas (skausmų susidarymas). Tai gali atsirasti esant ilgalaikiam ir sunkiam uždegimui.
- Kraujavimas: opos yra linkusios į kraujavimą, kuris gali būti užsitęsęs ir reikšmingas;
- Skausmas: opų susidarymas sukelia stiprų skausmą ir tolesnį odos bei audinių aplink išangę dirginimą.
Anemija
Užsitęsęs ir gausus kraujavimas iš išorinio hemorojaus gali sukelti anemiją. Ši rizika didesnė tiems asmenims, kurie jau turi kitų mažą hemoglobino kiekį skatinančių veiksnių.
Anemijos simptomai yra šie:
- Silpnumas ir nuovargis: sumažėjęs hemoglobino kiekis lemia nepakankamą deguonies tiekimą į organizmą, sukelia bendrą silpnumą ir nuovargį;
- Blyškumas: oda gali tapti blyški dėl mažo raudonųjų kraujo kūnelių kiekio.
Prolapsas
Iškritęs hemorojus, nors ir labiau būdingas vidiniam hemorojui, gali atsirasti ir esant išoriniam hemorojui. Tai reiškia hemorojaus išsikišimą už išangės, o tai lemia:
- Išsipūtę mazgeliai: hemorojus matomas ir jaučiamas kaip išsipūtę mazgeliai už išangės ribų;
- Sulaikymas ir skausmas: iškritęs hemorojus gali sukelti didelį skausmą ir diskomfortą.
8. Gydymas
Išorinio hemorojaus simptomų gydymas skirtas skausmui malšinti, uždegimui mažinti ir komplikacijų prevencijai. Priklausomai nuo simptomų sunkumo ir individualios paciento būklės, gali būti taikomi įvairūs metodai – nuo konservatyvių metodų iki labiau invazinių procedūrų.
Konservatyvus gydymas
Konservatyvus gydymas yra pirmoji gydymo linija daugeliui išorinių hemorojaus atvejų ir apima:
- Mitybos pokyčiai: Padidinkite skaidulų kiekį valgydami vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus ir ankštinius augalus. Tai padeda suminkštinti išmatas ir sumažinti įtampą tuštinimosi metu;
- Hidratacija: gerkite pakankamai vandens, kad išvengtumėte vidurių užkietėjimo ir palaikytumėte reguliarią žarnyno veiklą;
- Šiltos vonios: trumpos sėdimos vonios su šiltu vandeniu kelis kartus per dieną gali sumažinti skausmą ir uždegimą.
Gydymas vaistais
Narkotikų gydymas apima įvairių vietinių ir geriamųjų vaistų vartojimą:
- Vietiniai anestetikai: kremai ir tepalai, kurių sudėtyje yra lidokaino ar kitų anestetikų ingredientų;
- Priešuždegiminiai vaistai: vietiniai kortikosteroidai, tokie kaip hidrokortizonas;
- Flebotonika: geriamieji vaistai, tokie kaip diosminas ir hesperidinas, kurie stiprina venų sieneles ir gerina venų tonusą.
Minimaliai invazinės procedūros
Sunkesniais atvejais arba kai konservatyvus gydymas neveiksmingas, gali prireikti minimaliai invazinių procedūrų:
- Guminės juostos perrišimas: procedūra, kurios metu aplink hemorojaus pagrindą uždedama maža guminė juosta, kad būtų nutrauktas kraujo tiekimas. Dėl to hemorojus išdžiūsta ir nukrenta;
- Skleroterapija: sklerozuojančio tirpalo suleidimas į hemorojų, dėl kurio jis susitraukia ir susidaro randas;
- Infraraudonųjų spindulių koaguliacija: infraraudonųjų spindulių naudojimas hemoroidiniam audiniui koaguliuoti ir susitraukti.
Chirurginis gydymas
Sunkiausiais atvejais, kai kiti metodai nepadeda, rekomenduojamas chirurginis gydymas:
- Hemorrhoidektomija: chirurginis hemorojaus pašalinimas, veiksmingas esant dideliems ar sudėtingiems hemorojams. Procedūra gali būti susijusi su ilgesniu atkūrimo laikotarpiu;
- Hemorroidopeksija: procedūra, skirta pakelti iškritusį hemorojus ir nustatyti jų padėtį naudojant specialų instrumentą.
9. Prevencija
Nors kai kurių veiksnių, tokių kaip genetinis polinkis, kontroliuoti nepavyksta, yra nemažai priemonių, kurios gali padėti sumažinti išorinio hemorojaus išsivystymo riziką.
Sveika mityba
Didelis skaidulų suvartojimas
Valgant maistą, kuriame gausu skaidulų, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus ir ankštinius augalus, išmatos suminkštėja ir jos lengviau praeina per žarnyną.
Tinkamas drėkinimas
Norint išvengti vidurių užkietėjimo, kuris yra vienas iš pagrindinių hemorojaus vystymosi rizikos veiksnių, svarbu gerti pakankamai vandens.
Reguliarus fizinis aktyvumas
Pratimai pilvo raumenims stiprinti
Tokie pratimai kaip joga ir pilatesas gali sustiprinti pilvo raumenis ir pagerinti virškinimą.
Aerobiniai pratimai
Reguliarūs aerobiniai pratimai, tokie kaip vaikščiojimas, bėgimas ir plaukimas, gerina kraujotaką ir palaiko žarnyno veiklą.
Išlaikyti sveiką svorį
Išlaikant sveiką svorį, gali sumažėti spaudimas venoms išangėje ir tiesiojoje žarnoje, taip sumažinant hemorojaus išsivystymo riziką.
Vengti ilgo sėdėjimo ir stovėjimo
Ilgas sėdėjimas ir stovėjimas gali padidinti spaudimą išangės venoms.
- Dažnos pertraukos: darykite reguliarias pertraukas, jei jūsų darbas reikalauja ilgo sėdėjimo. Kelkitės ir judėkite bent kas valandą;
- Ergonomiškų baldų naudojimas: naudokite ergonomiškas kėdes ir pagalves, kurios palaiko taisyklingą laikyseną ir mažina spaudimą išangei.
Tinkama higiena
Tinkama išangės srities higiena yra svarbi norint išvengti dirginimo ir uždegimo.
- Švelnus valymas: po tuštinimosi valymui naudokite minkštą tualetinį popierių arba drėgnas servetėles be alkoholio ir kvepalų;
- Agresyvių produktų vengimas: nenaudokite agresyvių muilų ir produktų, kurie gali sudirginti odą.
Reguliarus tuštinimasis
Neatidėliokite tuštinimosi
Stenkitės eiti į tualetą, kai tik pajusite poreikį. Dėl susilaikymo gali susikaupti kietesnės išmatos ir padidėti spaudimas venoms.
Venkite per didelio krūvio
Tuštinimosi metu per daug neįtempkite, nes tai gali padidinti spaudimą venoms.
Medicininiai tyrimai
Reguliarūs medicininiai patikrinimai ir gydytojo konsultacijos yra svarbūs ankstyvam hemorojaus nustatymui ir gydymui.
Periodinės peržiūros
Kreipkitės į gydytoją dėl periodinių patikrinimų, ypač jei turite hemorojaus rizikos veiksnių ar simptomų.
Ankstyvas gydymas
Laiku gydant pirmuosius simptomus galima išvengti rimtesnių problemų atsiradimo.
10. Kada kreiptis į medikus
Jei jaučiate stiprų skausmą, užsitęsusį kraujavimą ar kitus sunkius simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali įvertinti jūsų būklę ir pasiūlyti tinkamą gydymą.
Išorinis hemorojus yra dažna, bet gydoma būklė, kuri gali sukelti didelį diskomfortą. Norint laiku ir veiksmingai gydyti, svarbu atpažinti simptomus, tokius kaip skausmas, niežulys, kraujavimas ir uždegimas.
Prevencinės priemonės, tokios kaip sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir tinkama higiena, atlieka svarbų vaidmenį mažinant hemorojaus išsivystymo riziką.
ŠALTINIAI:
1. Мedicinenet: Hemorrhoids (Piles): What are the symptoms of hemorrhoids? (25.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)
3. Mayo Clinic: Hemorrhoids: Symptoms (25.05.2024)